Marimekon sivuilla oli vastaus uusimpaan kohuun, kiistävät kopioinnin
"YLE uutisoi verkkosivuillaan keskiviikkoiltana 25.9.2013, että Marimekkoon kohdistuneet viimeaikaiset plagiointiepäilyt toivat nimettömänä pysyvälle henkilölle mieleen yhdennäköisyyshavainnon Marimekon suunnittelijan Maija Louekarin vuonna 2003 suunnitteleman Hetkiä/Moments-kuvion ja hänen ostamansa kassin kuosin välillä. Henkilö muistelee ostaneensa kyseisen kassin mahdollisesti lomamatkalta Barcelonasta.
”Vahvistan Hetkiä/Moments-kuvion itse tekemäkseni. Osallistuin työllä Marimekon ja Taideteollisen korkeakoulun järjestämään kilpailuun. Uutisoinnissa näkynyt, Barcelonasta hankittu laukku on mielestäni jäljitelmä omasta teoksestani. Olen törmännyt tähän laukkuun itsekin sen jälkeen, kun kuosini on jo ollut Marimekon valikoimissa, ja ihmetellyt sen samankaltaisuutta. Oman Hetkiä/Moments-kuosini inspiraationa olivat kaupunkinäkymät Helsingistä. Piirsin Helsingin keskustasta kaupunkinäkymää, jossa katse kohdistuu Esplanadin puiston suunnalta Fabianinkadun ja Pohjoisesplanadin risteymään. Tämä helsinkiläinen näkymä on selkeästi nähtävissä myös nimettömän lähteen Barcelonasta hankkimassa laukussa”, kertoo Louekari.
”Maija Louekari voitti Taideteollisen korkeakoulun ja Marimekon yhdessä järjestämän nuorten suunnittelijoiden kilpailun Hetkiä/Moments-kankaallaan vuonna 2003. Louekarin kilpailuun suunnittelema kuviokokonaisuus erilaisista kaupunkinäkymistä lumosi raadin. Voiton myötä Hetkiä/Moments-kuvio valikoitui tästä kokonaisuudesta Marimekon tuotantoon. Kyseinen kuvio lanseerattiin Marimekon kevään 2004 sisustusmallistossa kankaana ja muina sisustustuotteina”, toteaa Marimekon taiteellinen johtaja Minna Kemell-Kutvonen.
Tiedotteen liitteenä on skannaus Louekarin kilpailutyöstä vuodelta 2003 sekä tänään 26.9.2013 otettu valokuva Helsingin Fabianinkadun ja Pohjoisesplanadin kulmasta, joka toimi Hetkiä/Moments-kuvion inspiraationa."
Hyvä :)