Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Prednisoni ja tinnitus

korvat soi
26.08.2020 |

Määrääkö Suomessa lääkäri tinnitukseen Prednisonia? Sivustolla Tinnitustalk.com monet kertovat, että korvalääkäri on määrännyt heti tinnituksen/kuulovaurion alkaessa kyseistä lääkettä ja se on vähentänyt monilla tinnitusta huomattavasti, mutta toimii vain, jos toimii tarpeeksi nopeasti.

Tinnitukseni alkoi meluvauriosta, eli klubireissulta korvien soiminen ei enää lähtenytkään. Arvelen, että minulla on myös purentaongelmia.

Minulla tulossa kuulontutkimus parin viikon päästä. Tosin tinnitus ollut jo yli kuukauden, mutta kävin jo hoitajalla joka ei tinnituksesta tiennyt mitään, ja pyysi vain seuraileman tilannetta. En tiedä auttaisiko prednison enää, mutta joku juuri huudatti takanani megafonia, ja nyt tuntuu että korvat soi paljon lujempaa. Tietysti stressi/huoli soimisen pahenemisesta vaikuttaa. En tajunnut lähteä yksityiselle lääkärille, kun en tiennyt prednisonin mahdollisuudesta ja sen aloittamisen akuuttiudesta. Siellä varmaan tietäisivät paremmin, kun kerta korvalääkärille pääsisi.

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi kaksi