Mitä kertoo ihmisestä, jos kaikki hänen suhteensa kestävät 6-8 vuotta?
Olen tavannut miehen, jolla on takanaan neljä noin seitsemän vuoden suhdetta. Mitä tämä kertoo ihmisestä?
Siis hän lähenee jo viittäkymmentä, ollut suhteiden välillä 2-5 vuotta yksinkin.
Rakastumisen tunne päättyy parissa vuodessa. Mikä päättyy seitsemässä vuodessa?
Kommentit (15)
Niin, siis mikä ongelma tässä oli? Kuulostaa ihan normaalilta, että ihmisellä on useita pitkiä ihmissuhteita. Ihmettelen myös oletusta, että jokin on "mennyt pieleen", kun ei ollakaan jääty pariksikymmeneksi vuodeksi samaan suhteeseen.
No kuulostaa ihan hyvältä mun mielestä, 7 vuotta on kuitenkin suht. pitkä aika!
Itselläni on suhteet kestänyt aina 4-7 vuotta. Ovat kuitenkin päättyneet eroon, syystä ja toisesta. En olisi itse näin valinnut, mutta tällä mennään. Mielestäni se ei kuitenkaan tee minusta yhtään huonompaa ihmistä. Kuitenkin koen useimmiten kaikkeni yrittäneeni niitten säilyttämiseksi tehdä.
mitä tarkoitat? Että seitsemän vuotta ihminen jaksaa niellä pettymyksensä ja ärtymyksensä, mutta ei enää sen jälkeen?
Hmm, kiintoisaa. Onko nuo naiset olleet samanikäisiä, miten vakavasti ovat olleet yhdessä? Äkkiseltään voisin kuvitella että jonkin sortin sitoutumiskammoa on, tai lähinnä siis sitä, että ajatus loppuelämästä yhden ja saman naisen kanssa alkaa ahdistaa? Pari ekaa vuottahan voi mennä ihan helposti alkuhuumassa ja tietynlaisella tapailu-asteella ja senkin jälkeen jaksaa vielä katsella toisen naamaa :) Uskoisin että siinä viiden vuoden jälkeen viimeistään pitää arvioida suhteen laatua, että tässä se nyt on, tai sitten lähteä muualle. Ja tässä tapauksessa tälle miehelle tulee ehkä aina sellainen tunne, että ei sittenkään näe yhteistä tulevaisuutta kyseisen naisen kanssa.
Minusta tuo kuulostaa aika pitkältä ajalta, varsinkin, jos saman pystyy toistamaan eri naisen kanssa...eivät kaikki halua olla saman ihmisen kanssa koko loppuelämää.
Itsenäistyminen
Tämä parisuhteen kolmas vaihe on monelle se kaikkein vaativin ja raskain. Se on itsenäistymisen ja irtautumisen aikaa, joka alkaa suhteessa monesti 7-10 vuoden kohdalla. Moni tarvitsee tässä vaiheessa korostuneesti omaa tilaa ja miettii tosissaan, mitä elämältään oikein haluaa ja kuka minä oikeastaan olenkaan. Pohdintaan kuuluu myös parisuhteen uudelleen arviointi: millainen ihminen poulisostani on tullut ja haluanko todella elää hänen kanssaan?
Kumppanuus
Itsenäistymisvaiheen jälkeen parilla on kaksi vaihtoehtoa: erota tai löytää uudenlainen yhdessäolon malli. Kun pari pääsee itsenäistymisvaiheen ohi, parisuhteessa alkaa reilumpi ja lempeämpi kumppanuuden aika. Molemmat kokevat, että elämässä on riittävästi itsenäisyyttä ja yhteenkuuluvuutta. Arkeen tulee lisää huumoria ja väljyyttä.
Olen kuullut että juuri 7v kohdalla tulee joku kriisiaika suhteessa.
Meillä ei keritty kriiseilemään silloin kun mentiin naimisiin kyseisenä vuonna :)
Nyt 10v yhdessä.
Mikä lie tällä ap.n miehellä sitten syynä...joku kyllästyminen? Arkipäiväistyminen?
no, mies on sanonut, että ensimmäinen nuoruuden suhde olisi voinut kestääkin, mutta molemmat lähtivät opiskelemaan eri maihin. Kai se sitten kuivui kokoon.
Toinen päättyi vuoden riitaan. Oli kuulemma järkyttävä viimeinen vuosi. Mies itse myöntää olleensa itsekeskeinen. Voin kuvitella, että mies on elänyt omaa elämäänsä, työnarkomaanin piirteitä kun hänellä vieläkin on, ja aiemmin elänyt pelkälle työlle.
Viimeinen päättyi siten, että seksi loppui jo kaksi vuotta aiemmin. Puheista päätellen he erkaantuivat jo ajat sitten. Parisuhdeterapiassa olivat ennen eroa, en ole kysynyt sen enempää. Eihän tämä asia minulle kuulu, siksi kyselen teiltä :-).
Kaikki naiset ovat olleet samanikäisiä kuin mies. Minä myös olen nyt samanikäinen kuin mies. Ja mies sanoo olevansa parisuhdetyyppiä ja kiintyvänsä syvästi.
mikäs se neljäs sitten oli, miksi päättyi? ja minkä ikäisiä nyt olette?
Olisin enemmän huolissani jos takana olisi 25 kappaletta 2-3 viikon suhdetta.
Enemmän kiinnostaisi, onko ollut naimisissa koskaan, tai edes avossa, onko lapsia jne. Jos äijä eroaa aina kun lapsiasia tulee ajankohtaiseksi tai muu sitoutuminen ahdistaa, niin se olisi ainakin hyvä tietää. Ap voi sitten olla asiasta haluamaansa mieltä. Ei tuo suhteiden määrä ja kesto sinänsä kuulosta oudolta.
Enemmän merkitsee myös se, onko oppinut mitään.
Usein sanotaan, ettei pitäisi kysellä tai puhua edellisistä suhteista, mutta kyllä miehestä oppii paljon kuuntelemalla hänen aiemmasta elämästään. Miehetkun eivät oikein osaa pohtia sitä, mikä meni pieleen. Ehkes siitä on apua miehellekin.
Naisen suhteista taasen ei kannata yksityiskohtaisesti puhua, miehet eivät kestä sitä;)