Aivan hullu ahdistus :(
Tuntuu aivan hirveältä. Epäonnistun elämässä jatkuvasti. En saa töitä, sotken koko ajan ihmissuhteeni. Jos onnistun jonkin ihmissuhteen löytämään, tuhoan sen nopeammin kuin ehtii kissaa sanoa, koska pelkään niin paljon hylkäämistä. Mietin taas, pitäisikö vain päättää päiväni. En vain osaa elää, en saa kiinni mistään, ja olen niin täysin yksin.
Kommentit (3)
Et yksin voi vaikuttaa kaikkeen, suhteet ovat vaikeita, töissä ilmapiiri on usein kireä kiireen takia ja kaveria haukutaan syyttä. Opettele hyväksymään itsesi, vaikka muut ei sitä tekisi.
Kumpa olosi edes hieman helpottuisi. Tuo aikaisempi kommentti siitä että kaikkeen ei voi yksin vaikuttaa, asioilla on monta puolta. Asioita tapahtuu monen asioiden summana. Älä ole liian ankara itsellesi. Koen myös pahaa ahdistusta, opettelen olemaan armollisempi itselleni. Mitä sanoisit ihmiselle, joka kertoisi nuo samat ajatukset sinulle, tuntisit kenties empatiaa ja myötätuntoa, et osoittais syyttävää sormea? Voimia!
Halaus. Hengitä, tuo inhottava tunne menee ohi.