HITAAT hämäläiset busseissa - maskia EI KENELLÄKÄÄN!
Kävinpä sitten Tampereen keskustassa ja istuin bussipysäkin vieressä. Busseja ajeli ohi tasaseeen tahtiin, enkä nähnyt yhdelläkään matkustajalla maskia.
Kommentit (41)
Vetäkää vainoharhaiset pöhköt muovipussi päähänne.
Matkustajista puolet on tosin jäänyt pois tämän takia. Meillä esim lapset käskytetty kulkemaan lihasvoimin aiemmat bussilla kuljetut matkat. Kasvattaa luonnetta.
Kolmoset tietysti yhtä täynnä kuin ennenkin. Se on se porukka, missä bussitartunnat sit jonkun ajan päästä tulevat.
Vierailija kirjoitti:
Vetäkää vainoharhaiset pöhköt muovipussi päähänne.
Mä voin tulla teippaamaan sen pari kertaa kaulan ympäri.
Ihan tyypillistä tamperelaista menoa. Ei välitetä mistään ja odotetaan vaan että muut alkavat käyttää ja sitten vasta itse. Tampereella ei toimi muutenkaan mikään.
Tamperelaiset eivät ole hämäläisiä vaan pirkanmaalaisia. Koeta jo oppia.
Älkää ny väärin ymmärtäkö. En minäkään mitään maskia käyttäisi, Tampereella. Hulluahan se olisikin. Totesin vaan, että hitaasti lähtee maskit käyttöön Pirkanmaalla. Ehkä jo jouluna puolella matkustajista on maski.
Pendelöin päivittäin Tampereelta töihin Helsinkiin ja jatkan Rautatieasemalta metrolla itään. Tällä viikolla päätin hankkia maskin, kun oli aika paljon etnistä yskintää ja avointa aivastelua täpötäydessä metrossa. Seuraavana päivänä sitten vetäisin maskin poistuessani aamujunasta ja suunnatessani metroon. Hitto kun se maski kostui jo ennen kuin olin päässyt metron liukuportaat alas. Siinä sitten istuin kostea lämmin maski naamalla metrossa ja olin tukehtua.
Se kokeilu jäi yhteen kertaan. Kostean maskin läpi hengittäminen on hyvin vaikeaa ja maski itsessään muuttuu terveysriskiksi. Parempi on pyrkiä kulkemaan muina kuin ruuhka-aikoina, kuin kuvitella suojaavansa itsensä märällä lämpimällä maskilla ruuhkametrossa.
Helsingin ihmismäärät ja erityisesti niiden väestöryhmien, joissa koronaa on erityisesti ollut, määrä huomioiden pikkuisen huvittaa, jos joku Tampereen väljässä liikenteessä katsoo maskia tarvitsevansa. Mutta näinhän minä maskin toisaalta Sonkajärvellä metsäautotiellä reippailevalla eläkeläiselläkin, että saahan sitä käyttää jos haluaa.
Ainakin HSL alueella suurella osalla iäkkäistä on maski. Kyl ne räkäblokit sinne Thampereellekhin vielä tulevat jos tartunnat lisääntyvät.
Kuitenkin oli maskit ostettu tyhjiin mun lähi-Salessa. Kai niitä sitten joskus jouluna aletaan käyttää.
Kaupassa muilla ei ollut maskia Tampereella. Ei sillä että olisi pakko laittaa, jos ei voi hengittää. Jo parissa minuutissa voi olla tukalaa.
Bkuski kirjoitti:
Ainakin HSL alueella suurella osalla iäkkäistä on maski. Kyl ne räkäblokit sinne Thampereellekhin vielä tulevat jos tartunnat lisääntyvät.
En ole nähnyt edes puolella iäkkäistä ihmisistä maskia HSL:n alueella.
Tamperelaiset odottavat, että näkevät ensimmäisen maskillisen bussimatkustajan ennen kuin ensimmäinen uskaltaa kaivaa maskin esille. Tamperelaiset ovat kauniisti sanottuna hivenen laumasieluisia jäkittäjiä, jotka eivät kestäisi sitä häpeää, joka ensimmäiseen maskilliseen ihmiseen kohdistuu, koska hän erottuu joukosta.
Eihän täällä ole koronaakaan kellään. Itse matkustin iltapäivällä 2/3 täydessä bussissa, maskinaamoja oli kymmenkunta.
Onko siellä edes tungosta? Sitäpaitsi maskia EI ole PAKKO käyttää.
Mä oon nähnyt Treella ehkä tasan 5 maskia yhteensä koko koronakautena. Nekin olivat kiinalaista alkuperää olevilla ja sitten yhdellä papalla Ratinan kauppakeskuksessa. Ai niin ja yhdellä miehellä Hatanpää terv asemalla.
Tampere ei ole Hämettä vaan Pirkanmaata.
Helsingissä tosiaan maskeja näkyy enemmän, mutta kun raukat eivät osaa pukea sitä oikein. Monella on se vaaleansininen kuitumaski, mutta ilma pääsee täysin vapaasti molemmin puolin nenää, kun maskin rautalankaa ei ole taivutettu nenäluuhun kiinni. Ja monella vielä väärin päin koko maski, rautalanka alapuolella. Hyöty tasan nolla.
Vierailija kirjoitti:
Mä oon nähnyt Treella ehkä tasan 5 maskia yhteensä koko koronakautena. Nekin olivat kiinalaista alkuperää olevilla ja sitten yhdellä papalla Ratinan kauppakeskuksessa. Ai niin ja yhdellä miehellä Hatanpää terv asemalla.
Mutta minäpä näin Kuninkaankadun K-marketin kassalla äijän, jolla oli kaasunaamari päässään. Ja vielä silloin pahimmilla helteillä. Kyllä ihmiset on vaan viisaita.
Anna ihmisen olla, älä kyttää ja vainoa.