lapsien kuvat verkossa
Huolestuneena vanhempana kyselen muiden mielipidettä, voiko päiväkoti jakaa lapsen kuvan netissä päiväkodin sivuilla ilman mitään tietosuojaa? Onko teidän päiväkodeissa kysytty lupaa kuvien jakamiseen?
Eikös tuollainen kannattaisi tehdä kunnolla jollakin aiheeseen tarkoitetulla kunnon ohjelmalla eikä viritellä noita toisella kädellä tehtyjä www-sivuja päiväkodeille?
näitähän on ainakin
-tenavanetti
-emira http://emira.kiekeboe-world.eu/
-muksunetti
en tiedä onko noissa sitten tietosuoja hoidettu riittävän hyvin ja mikä on riittävä hyvin?
Kommentit (7)
Ei sitä työn lomassa ehdi kuvailemaan paljoa, saati laittamaan nettiin
En halua olla pilkunhässijä ja pilata mitään, mutta uteliaisuuttani kysyn että voiko nykyään kirjoittaa että lapsien kuvat? Minä luulin että se kirjoitetaan lasten kuvat, vai olenko vanhanaikainen kolmekymppinen?
kyllä päiväkotien pitäisi kuvia ja ottaa mutta niiden jakaminen olisi mietittävä.
Vanhemmatkaan ei tätä osaa :)
http://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/116123-laakari-ei-lainkaan-lasten-kuvia-facebookiin
Kuvia saa kyllä ottaa, mutta niitä ei todellakaan ole sallittua laittaa verkkoon ilman erillistä lupaa.
Lasten ja lapsien ovat kumpikin oikein.
Lasten tunnistettavia kuvia ei saa julkaista ilman vanhempien lupaa päiväkotien sivuilla.
En todellakaan anna lupaa päiväkodille julkaista lasteni kuvia netissä! Ties mikä pedofiili niitä katselee ja harkitsee vaikka mitä kamaluuksia! hyi!!
Kuinka moni tietää, että lapsen kuva on jaettu netissä...?