Mitä haittaa Diflucanista? Jos ei olekaan hiivaa...
Epäilen vahvasti hiivatulehdusta, oireet ovat ainakin samat kuin aiemminkin.
Diflucan-hiivalääke houkuttaisi sen helppouden vuoksi, mutta mitä haittaa sen ottamisesta olisi jos nämä oireet eivät olisikaan hiivaa? Mikä vaikuttava aine Diflucanissa on ja millaiset "oireet" sen nauttimisesta tulee? Miten elimistö reagoi, jos hiivalääkkeen ottaakin aivan turhaan eikä sairastakaan hiivaa...?!
Kommentit (9)
AP palstailee taas...
Nyt on ilmeisesti tullut myös uutuutena Canesoral tms. Siis aivan vastaava lääke kuin Diflucan, mutta eri lääkefirmalta. Kovinhan noissa valmisteissa tuntuu olevan mahdollisia haitta- ja sivuvaikutuksia, mutta niinhän kaikissa lääkkeissä AINA on. Taidan silti ainakin kokeilla tuota suun kautta nautittavaa kertalääkitystä ja ottaa riskin mahdollisista haitoista, on sen verran helppokäyttöinen näin kesälomalaisen näkökulmasta. Ja ainahan sitä voi siirtyä paikallislääkintään tai mennä lääkäriin.
Onko kenelläkään kokemuksia näistä suun kautta otettavista hiivalääkkeistä? Mieluusti sellaisia kuulisin, sekä hyviä että huonoja.
Mä olen käyttänyt kolme kertaa suun kautta, ei mitään sivuvaikutuksia.
Itsekin oon samaa kuin ap pohtinut ja epävarmuuteni takia jättänyt suun kautta otettavat hiivalääkkeet aina tähän asti apteekeista ostamatta.
Mun mielestä, jos kärsii hiivamaisista vaivoista jotka selvästi jo haittaa elämää, voi aivan hyvin ottaa epämääräisen riskin haitoista joita lääke voi ehkä yhdelle sadasta huonolla onnella aiheuttaa. Ei se lääke ainakaan ketään tapa! Kokeilun arvoinen aivan varmasti!
Mulla ei puikot ikinä auta, kun on hiivatulehdus. Niiden tunkeminen aristavaan emättimeen on todella inhottavaa. Suun kautta otettavat lääkkeet vie oireet nopeasti pois.
Täällä myös hiivasieni vaivaa ajoittain ja kyseistä lääkettä kokeilleena tulehdus meni ohitse vaivattomasti tablettimuodossa! Ei tarvitse puikkojen ja voiteiden kanssa värkätä - https://ibright.lv/fluconazolfi.htm
Diflucan nosti maksa-arvon hetkellisesti.
Hiivaa on käsittääkseni aina jonkun verran elimistössä. Itse ajattelisin, että voi tulla normaaliin bakteeriflooraan epätasapaino, jos turhaan ottaa hiivalääkkeen. Se tabletti varsinkin vaikuttaa koko elimistöön, eikä ainoastaan paikallisesti.
Joku artikkeli aiheesta:
"Hiivatulehduslääkkeitä ei tulisi käyttää kuin leipää" kutina alapäässä saa monet hakemaan hiivalääkkeen turhaan
En käyttäisi kuin silloin jos 100% varma asiasta. Sain seuraavana yönä lääkkeen otosta aivan järjettömän vatsataudin, eli oksensin ja ripuloin vuorokauden. En usko että oli sattumaa, koska viimeksi oli vatsatauti joskus lapsena.
Ei siitä mitään haittaa ole, vaikka ei olisikaan hiivaa, hyöty on nolla. Sen sijaan kyseisellä lääkeaineella on paljon sivu- ja haittavaikutuksia, joita voi tulla lääkettä käytettäessä (oli hiiva tai ei). Henkilökohtaisesti en itse ottaisi kys. lääkettä turhan takia, ja käyttäisin hiivaan mieluummin esim. Canesten kombi -puikon ja salvaa.
vaikka vakavua sivu- ja haittavaikutuksia tulee harvoille, ei se ole omalle kohdalle sattuessa kiva juttu ollenkaan. Suosittelen ap, että googletat ks. lääkkeen, löydät tuolloin myös pakkausselosteen, jossa haittavaikutukset on lueteltu.
Paikallsesti käytettävät tuotteet aiheuttavat yleensä vähemmän ja lievempiä haittavaikutuksia. Hiivaan paikallsesti käytettäviä tuotteita ovat emätinpuikot ja -voiteet.
T. Sh