Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miehen hyvin raskas lapsi. Vertaistukea!

Vierailija
30.07.2020 |

Rakastan aviomiestäni. Itselläni on 1 lapsi, miehellä 2, joista toisella, tyttö 7v, käytöksen haasteita, ADD piirteitä voimakkaasti. Hän herättää minussa usein negatiivisia tunteita, hyvin hyvin harvoin positiivisia. Tämä on tietysti raskasta kun koitan tulla toimeen, niin joudun teeskentelemään kiinnostustani häntä kohtaan, kun ei yhtään kiinnosta. En vain pidä hänestä. Hän on jatkuvasti huomion kipeä eikä saa luonnostaan aikaiseksi omia juttuja, leikkejä ym,niihin ryhtyminen on hyvin hankalaa ja vaivalloista, vaatii kokoajan jonkun kanssaan tekemään jotain. Usein tehdäänkin,päivittäin,mutta toki vaaditaan myös noiden omien juttujen tekemistä. Puhuu kokoajan, ja olisikin ne jutut kivoja lasten juttuja, mutta useinkaan hänen jutuissaan ei ole mitään järkeä, eikä niitä jaksa kuunnella,kun yhden asian kertominen vie ikuisuuden ja tietysti vaatii kokoajan katsomaan ja kuuntelemaan. Kyselee jatkuvasti,mutta ei kuuntele vastausta. Kaikki keskustelut menevät niin että puhuu,marisee,huutaa,kertoo,kysyy,mutta ei kuuntele,joten mikään asia ei mene perille kuin vasta todella ison työn jälkeen. Miten jaksan tämän lapsen kanssa? Olemme käyneet koulupsykologilla ja puheterapiassa, mutta nyt seurataan. Toivon että omat tunteeni olisivat edes neutraalit, mutta koen enemmän pahoja fiiliksiä häntä kohtaan. Suoraan sanoen, ei harmittaisi yhtään vaikka en näkisi häntä enää koskaan. Miehestäkin lapsi on hyvin raskas, mutta hänellä tietty pohjalla vanhemman rakkaus. On kuitenkin todennut että tätä lasta on välillä vaikea rakastaa..huoh.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
30.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi sinun pitää viettää aikaa tämän lapsen kanssa?

Vierailija
2/5 |
30.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä olen aina ihmetellyt näitä uusperheen äitejä. Eikö he todellakaan tunne itseään, vaikka ovat jo aikuisia.

Itselläni on kaksi aikuista lasta ja lapsenlapsia. Heidän eteen olen tehnyt suunnattoman paljon ja teen edelleenkin. Kaiken tuo teen ilolla ja pyytämättä. Nautin siitä auttamisesta ja tiedän , että he myös.

MUTTA, en ikimaailmassa ole tykännyt vieraista kakaroista, en ole hoitanut niitä ,enkä mitään vaivaa nähnyt heidän eteen.

En vois kuvitellakkaan uusperhettä vieraine lapsineen, en totisesti nyt enkä nuorena.

Epäilempä , että monet tuntee samoin ja silti vaan ängetään siihen uusperheeseen. Kuvottavaa.

On aivan eri asia ,jos taatusti tietää ,että RAKASTAA niitä vieraita lapsia.,,,,, mutta tiedän ,että harvapa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
30.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olet miehesi valinnut.  Tiesit mitä on tulossa kun menit naimisiin miehesi kanssa.

En siis millään muotoa voi käsittää valitustasi, en sitten mitenkään.

Mutta provohan tämä onkin.

Vierailija
4/5 |
30.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

No sitähän sitä tuppaa tulemaan, mitä itse tilaa!

Tiesit asian kun avioon menit, omapahan oli valintasi, joten yritä pärjäillä.

Vierailija
5/5 |
30.07.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Provo ja lapsellinen.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme neljä kahdeksan