Leikaatko juustoa aina "yhden ylimääräisen palan" jonka laitat suoraan suuhusi?
Tai jos vatkaat kermavaahtoa, niin jätätkö vatkaimet aina mahdollisimman "likaisiksi" vaahdosta, kun haluat kuitenkin nuolla ne puhtaiksi. Entä miten käy jäätelöä paketista ottaessasi...?
Kommentit (30)
Maitoallergisena en tee mitään noista - sorry...
Juustoa laitan suoraan suuhun harvoin, koska rakastan sitä ja pelkään että siitä tulee tapa. Vatkaimeen jätän kyllä aina "vahingossa" reippaasti vaahtoa nuoltavaksi. :D
Lapsuudenkodissa syötiin aina voileivän kanssa myös yksi "pelkkyri", eli esimerkiksi juustoviipale tai lauantaimakkaraviipale sellaisenaan. Pelkkä viipale; pelkkyri.
Nyt tuli ikävä lapsuusaikoja ja iskän voileipiä.
Joo, syön yhden juustoleivän päivässä ja vuolen tosiaan siitä vielä pienen palan extraa. Koiralle. Jäätelöä ja kermavaahtoa en syö ollenkaan. Miksi kysyt?
Meillä kaupungissa on valmiiksi viipaloutuja juustoja.
Joskus kieltämättä leikkaan, jos on hyvää juustoa.
Syön epäonnistuneet juuston palat. Ohuet tai pienet.
Leikkaan.
Kermavaahtojuttuun en kommentoi, kun aika harvoin olen vatkannut kermaa.
Ajatelkaa mikä määrä juustoa vuositasolla ja niitä ylimääräisiä kiloja.
Vierailija kirjoitti:
Mä leikkaan 2 ylimääräistä palaa. Toinen mulle ja toinen koiralle.
Mites lemmikkillesi?
Leikkaan paksun palan juustoa ja syön sen ilman leipää.
Hyi helv. onko tää joku naisten juttu taas? kuten aina jos syömisestä kyse.
En aina mutta usein. Kun teen kermavaahtoa niin nuolen ne ennen pesua. Kun teen taikinaa niin jätän sitä taikinaa myös kulhoon syötäväksi ja syön sitä taikinaa taikina on hyvää
Usein joo. Ylimääräisiä kiloja ei ole ja kolesterolit on ok, joten ei taida olla kropalle haitallinen tapa.
Leikkaan juustopalan pään siistiksi, ettei siihen muodostu "hyppyriä". Siis leikkaan sellaisen kapean suikaleen, jonka saatan syödä sellaisenaan tai laittaa leivälle.
Saatan leikata jopa 10 ylimäärästä palaa.
Juusto on elämäni suola. ❤
Hyi yök. Epähygieenistä sormeilla juustoa ja leikata siitä paloja.
VALMIIT SIIVUT ovat nykypäivää.
Oikein kunnon kimpaleen leikkaan suuhun. Ja joo, olen läski.
Vierailija kirjoitti:
Oikein kunnon kimpaleen leikkaan suuhun. Ja joo, olen läski.
Ei sun ylipaino juuston syy ole. Paitsi, jos syöt jotain vähärasvaista kumijuustoa.
Olen leikannut, mutta nyt matkustan kohti mukavuuspainoani ja elämää ilman vatsamakkaroita, joten olen luopunut tavasta.
Mä leikkaan 2 ylimääräistä palaa. Toinen mulle ja toinen koiralle.