Raparpereistä kysymys mitä teette niistä?
M eilä ja naapurissa on tehty yksi piirakka, p itäiskö nuo hävittää?
Kommentit (13)
hilloa, mehua, kiisseliä, piirakkaa, huomenna ajattelin tehdä juustokakun.. testikakku.
hilloa monin eri variaatioin, piirakastakin löytyy vaikka minkälaista ohjetta, kiisseli menee kerran kesässä kun siihen lisää mansikoita. mehu ei kelpaa kenellekään. talveksi voi pakastaa viipaleina, käy ainakin piirakkaan. ei sitä raparperia hirveästi mene, mutta meillä ei haittaakaan kun on tilaa kasvaa. raparperi-britakakun ohje oli houkutteleva, mutta en ole vielä kokeillut.
Mehua. Sellainenohje on hyvä, missä mehu siivilöidään vasta seuraavana päivänä. Tulee enemmän makua. Minttua jos on lisätä vielä (keittämisen jälkeen) niin on hyvää.
Piirakkaa teen myös. Vanilijakastikkeen kanssa hyvää.
Hei, toi oli uutta, että voi pakastaa viipaleina piirakantekoa varten! Kiitos! t. 5
Mä oon tehny juomaa, kiisseliä ja piirakkaa tähän mennessä. Tarkotus ois tehdä vielä hilloa ja pakastaa. Sitä juomaakin aion vielä ainakin yhden satsin tehdä, ihanan raikasta kuplajuomalla lantrattuna!
Mä oon tehny juomaa, kiisseliä ja piirakkaa tähän mennessä. Tarkotus ois tehdä vielä hilloa ja pakastaa. Sitä juomaakin aion vielä ainakin yhden satsin tehdä, ihanan raikasta kuplajuomalla lantrattuna!
pakastaessa hiukan vetistyy, mutta ei minusta haittaa.
ja vielä unohtui mainita että raparperiviiniäkin on tehty ja taas pitäis laittaa pöhisemään. t4
Raparperimehua, ihan mehumaijalla ja pakkaseen. Teini juo sitä litratolkulla.
Tehdään myös kiisseliä ja piirakkaa, sekä tuoreista, että pakastetuista.
Siitä tulee ihanaa chutneytä. Ohjeita löytyy paljon ja omia variaatioita vielä enemän. Raparperichutney.
Hiilloketta, piirakkaa, kiisseliä, mehua. Pakastan, että saa kesäistä piirakkaa talvellakin. Tänä vuonna olen nähnyt reseptejä, joissa raparperia grillataan lihan lisukkeeksi. En ole itse kokeillut, mutta kuulostaa kiinnostavalta. Hyvää chutneytä sitä varmaan myös saa. Netistä löytyy varmaan reseåtejä.
Älkää hävittäkö, viekää mielummin raparperittomalle kaverille hyötykäyttöön. Ja minne sammakko tekee kultaisen kotinsa ellei ryytimaassa enää ole raparperia? :)
Maemeladia. Hyvää paahtoleivällä.
Tai hilloa, hyvää jätskin ja maustamattoman jogun kanssa.
Dan Sukkerilta löytyy ohjeet.
Kiisseliä mä en enää jaksa sietää... riittävän monta vuotta tullut syötyä sitä.