Uskotteko että toi pariskunta jaksaa kävellä Oulusta Hesaan
kahdessa viikossa? Se on jotain 45 kilometriä päivässä. Toivottavasti on hyvä pohjakunto, kai se siitä sitten.
Kommentit (5)
En usko, että jaksavat. Suomen kelit on yleensä aika huonot, muutaman päivän kun sateessa tarpoo alkaa kyllästyttämään.
Jalat on todella kovilla. Nelostietä ei voi kävellä samaa puolta koko matkaa, pitäisi tajuta vaihtaa välillä tien toiseen laitaan kävelemään tien kallistuksen takia. Näin jaloille tulisi eri tyylistä rasitusta.
Jos aikataulu ei ole kovin tiukka, eli voivat pitää vaikka välipäiviä niin mikäs siinä, Kyllä ainakin sen 30km kävelee päivässä.
[quote author="Vierailija" time="20.06.2013 klo 09:22"]
kahdessa viikossa? Se on jotain 45 kilometriä päivässä. Toivottavasti on hyvä pohjakunto, kai se siitä sitten.
[/quote]
Linkkiä?
8 tuntia päivässä, jos on hyvä kunto, jaksaa. Mutta jos eivät paljon kävele tai urheile muuten, liian iso pala. Itse olen pyöräretkillä ajanut 150-200 km päivässä ja keskitasoinen kunto ja nuo on jaksanut hyvin; en ehkä kävellä noin paljon jaksaisi yhdessä päivässä kuitenkaan. Kävely on kuitenkin raskaampaa kuin pyöräily, jos on tavaraa mukana.