Tyttölapselle nimeksi Irma ?
Mitä mieltä tästä nimestä ootte? Its kyl tykkään.. Entäs pojalle?
Kommentit (6)
Kaunis nimi. Tullee muotiin muutaman vuoden kuluttua. Nimethän löydetään aina uudelleen. Amanda, Ida ja Hilma-ajanjakso vetelee vimeisiään ja Ritvat, Hilkat, Marja-Liisat ja Irmat ovat tulollaan.
Saman aikakauden nimiä Taimi ja Tyyne. Pojille Väinö, Erkki, Olli ja Toivo.
Täsmälleen samaa mieltä kuin 3. Nelosen viestiin lisään, että Toivo ja Erkki ovatkin jo yleistymästä, Olli on mielestäni kyllä taas niitä ajattomia nimiä, mitä tapaa miltei joka ikäluokassa. Isomummojen nimethän ne yleensä ovat suosiossa. Nyt Railit, Raijat ja Riitat ovat vasta pääasiassa mummoja, mutta tulossa isomummoiksi vähitellen. Irma alkaa olla jo isomummojenkin nimiskaalaa ja on oikeasti nätti, joten uskon sen tulevan yhdeksi suosikkinimistä ihan lähivuosina. Samoin uskon myös nimen Anja, joka mielestäni erittäin kaunis, yleistyvän pian.
[quote author="Vierailija" time="16.06.2013 klo 13:17"]
Mitä mieltä tästä nimestä ootte? Its kyl tykkään.. Entäs pojalle?
[/quote] No antaisin mieluummin tytölle. Ei ehkä ihan pojan nimi.
Mikä ettei!
En osaa kuvitella Irmaa lapselle, mutta siinähän tottuisi kun pikku-Irman tuttavapiiriinsä saisi. Armi kuulostaa jo pikkutytöltä.
Pojalle vaikkapa Tarmo, Tuomo, Raimo, Reino, Erno, Osmo, Ismo, Alpo, Ilpo, Pauli, Mauno.
Iäni serkku oli Irma. Jos eläisi ois varmaan jo 100 vuotias. Yhteenkään muuhun Irmaan en ole törmännyt. Hieno nimi.