Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tietääkö kukaan taikataikinan ohjetta?

Vierailija
12.07.2006 |

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
12.07.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kahvikupillinen suolaa, kahvikupillinen vehnäjauhoja, ruokalusikallinen öljyä, vettä.



Valmistus:

1. Mittaa suola, jauhot ja öljy astiaan. Aineksiiin lisätään vettä niin, että niistä saa sekoitettua kiinteän, mutta helposti muovailtavan taikinan. Massan voi värjätä karamellivärillä.

2. Taikataikinasta ei kannata kuivattamisongelmien takia tehdä kovin paksuja töitä. Koristele työt vetämällä tai pistelemällä kuvioita esimerkiksi haarukalla tai hammastikulla.

3. Valmiit työt kuivuvat parhaiten uunissa. Leikkileivonnaisiin saa väriä voitelemalla ne munalla ja paistamalla ne noin 175 asteessa. Alle sadan asteen uuninlämpö on paikallaan, kun töitä on tarkoitus vain kuivattaa.

3. Valmiit työt voi maalata esimerkiksi vesi- tai peiteväreillä. Töitä suojaa lakkaus esimerkiksi sumutettavalla askartelulakalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi viisi seitsemän