Onko täällä ihmisiä, jotka EIVÄT pidä sushista?
Sitä hehkutetaan niin monessa paikassa, nykyään sushipaikkojakin syntyy kuin sieniä sateella. Olen itse syönyt kerran tonnikalaa ei-purkkimuodossa, ja se oli kuvottavaa. Samoin ajatus merilevästä kauhistuttaa. Voisiko olla niin, että olen vain syönyt huonoa tonnikalaa (pilaantunutta se ei tosin ollut) ja minulla on ennakkoluuloja? Että voisin tykätäkin sushista mahdollisesti?
Kommentit (63)
Parhaat sushi-ravintolat Helsingissä on Umeshu ja Sushi wa.gocoro.
Ihan japanilaisista ravintoloista Domo, Koto, Hoshito, Yume, Tokyo 55 (vähän varauksella suosittelen tätä, viimeinen oma käynti ei ihan ollut huippulaatua) ovat hyviä.
Ihan keskustan sushipaikoista ehkä Aikatalon Ichiban on paras. Miyakia Iso-Roballa on kehuttu, mutta en ole itse käynyt.
Nyt taitaa olla tapana juuri tuo, että susheissa on majoneesia ja philadelphia-juustoa tai esimerkiksi lohinigirit ovat vähän kypsennettyjä. Ichibanista ainakin vielä saa sitä ihan perinteistä sushia, siitä peukut sinne.
En ole maistanut sushia, enkä maista. En syö raakaa kalaa enkä riisiä koskaan missään ruoassa. En halua edes maistaa merilevää. Katkaravut ovat kuvottavia, ja olen niille allerginen. Inhoan aasialaisia makuja ruoassa. Tästä syystä en sushia aio edes kokeilla.
Pakko vastata tähän ketjuun:
Olen vast'ikään päässyt "tutustumaan" sushin maailmaan. Aiemmin en ole edes halunnut kokeilla, mutta niin monen kaverin hehkutuksen jälkeen on ollut "pakko". Noloa kyllä, olen sitten ostanut sushia kotiin, sillä en ole halunnut joutua sellaiseen tilanteeseen, että en pystykään syömään...niin ei tarvi ravintolassa sylkeä liinaan.
Ostin Tamperelaisesta DeliSushista kotiin perussetin. Mukaan tuli puikot, soijakastike ja kuppi kastikkeelle.
Kokemus oli ihana! Kaikki maistui tuoreelta ja maut olivat hienostuneen pehmeitä.
Sushi houkutti niin paljon, että seuraavana päivänä päätin ostaa Prismasta sushia. Annos oli tuplaiso, mutta ajattelin, että siitä syö vaikka pari kertaa.
Kotona kuitenkin sushi maistui voimakkaan kalaisalta, riisi oli suolaista ja kuivaa ja palat maistuivat yksinkertaisesti vanhalta. Ajattelin heti, että kyseessä oli "Prisman sushia", eli ei voinut odottaakaan suurta makunautintoa! Seuraavana päivänä huomasin, kun väkisin yritin vaan syödä annosta, ettei "kallis ruoka" mene hukkaan, huomasin riisin olevan homeessa kalapalojen ja katkarapujen alta. YÖK!
Tänään menen reklamoimaan!
[quote author="Vierailija" time="25.05.2013 klo 20:49"]
tykkäisin sushista, jos sitä kuvottavaa kylmää riisiä ei olisi. Kaikki muut ainesosat on herkullisia, mutta sen riisin jätän aina syömättä.
[/quote]
Japanilaisista ravintoloista löytyy aina listalta myös sashimiannoksia, eli nimenomaan pelkästään sushikalaa ilman riisiä. Yleensä lohta ja tonnikalaa.
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 03:05"]
Yks pointtiu: huono sushi ei ole hyvää. Suomessa useimmat sushit on pakastettua puuroa ja tehty suuren yleisön makuun: mautontsa, kuivaa, huonoa.
[/quote]
Hyvä pointti, että jos on vähän pettynyt ensimmäisiin sushi-kokemuksiin, niin kannattaa vielä antaa mahdollisuus toisessakin ravintolassa. Esimerkiksi ympäri Suomea löytyvän Hanko-sushiketjun sushit ovat olleet kerta toisensa jälkeen pettymys.
Joskus vähän väittelin erään tyypin kanssa, joka oli syönyt sushia vain kiinalaisessa buffassa ja sen kokemuksen perusteella kertoi kaikille miten pahaa sushi on.
Sushi jos mikä on sellainen ruokalaji, missä ainesten tuoreus ja makujen tasapaino on tärkeää. Riisiviinietikan maku riisissä pitää olla sellainen pieni häivähdys, ei se saa olla sushin voimakkain maku. Ja todellakin sushi pitäisi aina valmistaa juuri ennen syömistä, joku sushibuffa on jo lähtökohtaisesti "väärin". En itse myöskään ikinä ostaisi mistään kaupan tiskistä valmiiksitehtyä sushia.
Jos tosiaan on syönyt sushia ainoastaan kiinalaisbuffassa ja kertoo ettei tykkää, niin se on vähän sama, jos joku kertoisi vihaavansa pizzaa kun on syönyt ainoastaan saarioisten roiskeläppäpizzoja.
Olen syönyt vain vege-susheja. Suosittelisin Inaria sellaisille, joita raaka kala ja voimakkaat maut inhottavat. Siinä on tofun jostain sivuprosessiaineesta tehty friteeratun oloinen kuori ja sisällä riisiä. Mieto, ei levääkään. Mitään mädätettyä riisiä en suostu syömään.
Olen kuullut, että paikoissa olisi paljon eroja. Esim. riisi voisi olla mautonta tai pelkästään suolaista huonoissa paikoissa.
Sushi on todella arvostettu ruokalaji, kuten japanilainen ruoka yleensäkin. Oikeastihan mitään "perinteistä" japanilaista keittiötä ei edes ole (miinus jotkin kala/riisiruoat), vaan 90% ruokalajeista on lainaa muualta ja niistä on sitten tehty japanilaisen suuhun sopivia sotkemalla joukkoon soijaa, misoa tai merilevää. Muutenkin minusta Japanin maut rajoittuvat kouralliseen mausteita, joista edellä mainitut ovat olennaisimmat...ihan sama mistä ruokalajista on kyse, mutta siihen sotketaan jotain noista. Esim. jauhelihapihvi saa mausteekseen misotahnaa ja perunat keitetään dashissa.
Pysytisittekö suosittelemaan jotain hyvää sushi-paikkaa? Täältä kaakosta sellaista tuskin löytyy (kiinalaiset ravintolat tarjoavat tiettynä päivänä sushi-buffetin ja paikallisessa ostoskeskuksessa oli pieni sushi-baari, mutta sekin lopetti). Mites pääkaupunkiseudulla? Siellä tulee joskus käytyä, niin uskoisin että siellä jos missä kokeilisin sushia.
Kerran syönyt ja tykkäsin mutta olipa kallista. Ei oo stadin halvimpia paikkoja.
Shusi,sellasta mautonta paskaa..tulista soossia ni ei ainakaan mikää muu maistu :D Turhaa hienostelua. Hyvin yksinkertaista ruokaa,ihan niinkuin esim ravutkin. Rapua saa järvestä kuten kalaakin,sellaisenaan keitetään ja syödään,hyvin simppeliä perus ruokaa,mutta siitä tehty jotenki tosi hienoa,johtuen ehkä siitä kun on niin tyyristä. Pöh. Kunnon kaalilaatikko,siinä vasta gurmeeta nykypäivänä!
Missä päin kaakkoa ap on? Ainakin Tai Hingin sushi Kotkassa on ollut aina hyvää.
Sushi on ruoka, jota mä en ymmärrä. En tajua, mitä hienoa on riisissä, raa'assa kalassa ja merilevässä. Musta ne ei maistu miltään tai korkeintaan pahalta. Oon yrittänyt useammankin kerran, mutta ei vaan nappaa.
Miehen kaverilla on japanilainen vaimo, ja siellä saa aina sushia. Sai jo vuosia ennen sushibuumia.
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:55"]
Ymmärsit nyt aivan väärin.. Kysyin sushista juuri siitä syystä, etten tiennyt siitä paljoakaan. Ja vastausten pohjalta ajattelin etten siitä tykkäisikään. Sinä olit ensimmäinen, joka esim. kertoi mitä kaikkea sushiin kuuluu ja onko se ns. pakollista vai valinnaista.
Vaikea on vastata asiaan, josta ei tiedä mitään.
ap
[/quote]
Ok, anteeksi. Jotenkin oletin että olisit ottanut selvää esimerkiksi googlettamalla, kun aloituksessa ei minusta kysytty "mitä on sushi". Ehkä siksi kukaan muu ei hoksannut alkaa kertomaan Sinulle, mitä sushi on.
Kuka tykkää graavisiiasta, graavilohesta, mädistä, katkaravuista, etanoista, simpukoista niin tykkää sushistakin.
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:38"]
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:21"]
Eli en todennäköisesti tykkäisi, edes sietäisi sushia, sillä wasabi on jotain niin kamalaa etten sitä saa alas yökkimättä. Harmi. :(
ap
[/quote]
Et tunnu ymmärtävän, että sushi tarkoittaa vain riisietikalla, suolalla ja sokerilla maustettua riisiä. Yleensä riisin kaverina on joku täyte, esimerkiksi kurkku, avokado ja/tai jokin merenelävä. Täytteenä voi olla mitä vaan, yleisiä ovat majoneesi, Philadelphia-tuorejuusto, lohi tai katkarapu.
[/quote]
Hmm, en tiedä majoneesin ja tuorejuuston yleisyydestä, mutta japanilaisia aineksia ne eivät ole, eivätkä siis kuulu perinteiseen sushiin.
Muuten en osaa sanoa aiheeseen mitään, kun en ole ikinä syönyt sushia. Olen kasvissyöjä, joten oletan, ettei sushiravintoloista löytyisi kovin laajaa valikoimaa minulle (tiedän, että kasvissushejakin on, mutta olettaisin, että suurimmassa osassa on kuitenkin kalaa). Luulen, että tykkäisin kyllä siitä riisistä, mutta merilevä kammottaa (sehän maistuu kalalle, yäk). Sushiriisin oikeaoppinen valmistaminen on kuitenkin niin tarkka toimitus, etten oikein luota perusravintoloiden ammattitaitoon.
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 11:11"]
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:55"]
Ymmärsit nyt aivan väärin.. Kysyin sushista juuri siitä syystä, etten tiennyt siitä paljoakaan. Ja vastausten pohjalta ajattelin etten siitä tykkäisikään. Sinä olit ensimmäinen, joka esim. kertoi mitä kaikkea sushiin kuuluu ja onko se ns. pakollista vai valinnaista.
Vaikea on vastata asiaan, josta ei tiedä mitään.
ap
[/quote]
Ok, anteeksi. Jotenkin oletin että olisit ottanut selvää esimerkiksi googlettamalla, kun aloituksessa ei minusta kysytty "mitä on sushi". Ehkä siksi kukaan muu ei hoksannut alkaa kertomaan Sinulle, mitä sushi on.
[/quote]
Tosiaan, voi olla että esitin kysymyksen huonosti. Minulla siis oli tietty mielikuva sushista, mutta tätä ketjua lukiessani olen oppinut paljon uutta.
Asun Lappeenrannassa, joten Kotkassa ei tule käytyä. Täältä kun sinne ei ole suoraa junayhteyttä. Tuon ravintolan nimen otan kyllä ylös, tiedä vaikka joskus sinne eksyisin ja sen paikan sushia kokeilisin.
ap
Juu en tykkää. Olen kokeillut monessa paikassa ja kotonakin on muutaman kerran tehty. Merilevä on mun mielestä kamalan pahaa, sushiriisikin on yököttävää, vaikka yleensä tykkään riisistä. Kalaruuasta tykkään tosi paljon ja katkaravutkin on ok, mutta sushissa kala on pahaa. En tykkää niistä kastikkeistakaan enkä siitä tulisesta mönjästä, jonka nimea en muista...oliko se wasabia?
Tykkään mausteisemmista ruuista, intialaisesta, meksikolaisesta ja välimeren mauista. Yksinkertaisetkin maut ranskalaiseen tyyliin on hyviä, mutta tuo sushi on minusta pelkästään ällöttävää. Makunsa kullakin!
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 11:19"]
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:38"]
[quote author="Vierailija" time="26.05.2013 klo 00:21"]
Eli en todennäköisesti tykkäisi, edes sietäisi sushia, sillä wasabi on jotain niin kamalaa etten sitä saa alas yökkimättä. Harmi. :(
ap
[/quote]
Et tunnu ymmärtävän, että sushi tarkoittaa vain riisietikalla, suolalla ja sokerilla maustettua riisiä. Yleensä riisin kaverina on joku täyte, esimerkiksi kurkku, avokado ja/tai jokin merenelävä. Täytteenä voi olla mitä vaan, yleisiä ovat majoneesi, Philadelphia-tuorejuusto, lohi tai katkarapu.
[/quote]
Hmm, en tiedä majoneesin ja tuorejuuston yleisyydestä, mutta japanilaisia aineksia ne eivät ole, eivätkä siis kuulu perinteiseen sushiin.
Muuten en osaa sanoa aiheeseen mitään, kun en ole ikinä syönyt sushia. Olen kasvissyöjä, joten oletan, ettei sushiravintoloista löytyisi kovin laajaa valikoimaa minulle (tiedän, että kasvissushejakin on, mutta olettaisin, että suurimmassa osassa on kuitenkin kalaa). Luulen, että tykkäisin kyllä siitä riisistä, mutta merilevä kammottaa (sehän maistuu kalalle, yäk). Sushiriisin oikeaoppinen valmistaminen on kuitenkin niin tarkka toimitus, etten oikein luota perusravintoloiden ammattitaitoon.
[/quote]
Niin, huomasitko että en väittänyt majoneesin kuuluvan perinteiseen sushiin? Sanoin sen olevan nykyään yleinen täyte. Kannattaa vaikka googlettaa.