Mulla on ehkä rumimman mallinen vartalo ikinä
Tuli mieleen, kun katsoin Rakas sinusta on tullut pullukka -ohjelmaa, ja no, siinähän on lihavia ihmisiä. Taas oli yksi selkeästi ylipainoinen nainen, ja silti se näyttää huomattavasti paremmalta kuin minä, joka olen siis normaalipainon ylärajoilla (näyttää paremmalta myös siihen verrattuna, miltä näytän normipainon keskivaiheilla).
Muutenkin kaikki muut tuntuvat näyttävän niin hyviltä. Mulla kaikki vaatteetkin näyttää joko typeriltä (varsinkin naiselliset vaatteet) tai jotenkin vaan.. hankalilta.
Ja vartalonmallini on siis sellainen pötkylä, jossa ei ole tarpeeksi suurta erotusta vyötärön ja lantion välillä. Lantio ei ole kapea ja jonkinlainen vyötärö löytyy, kaikki vaan on LEVEÄÄ. Esimerkiksi lantio on aina metrin levyinen, vaikka paino vaihtelisi. En silti näytä päärynältä, koska hartiat on leveät ja takaa näytän joltain helvetin ladon ovelta.
Olisin niin paljon mieluummin vaikka sellainen söpö lyhyt pullukka, kuin tälläinen miehekäs kuulantyöntäjä...
Kommentit (14)
[quote author="Vierailija" time="09.05.2013 klo 16:31"]
Taidat olla vartalotyypiltäsi omena. Omenat lihoo vyötärön kohdalta, mutta jalat saattaa olla hyvinkin kauniit ja nilkat hoikat. Korosta siis niitä pukeutumisessa. Kätke vyötärö, mutta anna säärten näkyä, jos ne ovat hyvännäköiset.
[/quote]
Ei ap ole omena, koska ap sanoo hänellä olevan leveät hartiat ja leveä lantio. Minä olen omena: mulla on kapeat hartiat, kapea lantio, rasva menee vatsaan ja tisseihin.
Juu en pidä itseäni omenana, vatsa ei ole mitenkään erityisen iso. Lihotessa rasva kerääntyy suhteellisen tasaisesti kaikkialle muualle, paitsi rintoihin. Ja jalat ei ole kauniit, vaan pulskat (mikä ei mielestäni aina ole huono asia, mutta mun tapauksessa kyllä) ja lyhyet...
Kuvaa en viitsi laittaa, koska on muutenkin huono päivä, ja ilkeät kommentit tuskin sitä parantaisi :)
ap
Sama vika. Tosin hoikempi versio. Lantio on hoikka, mutta vyötärö sitten ihan samaa paksuutta ja kylkiluut on _leveällä_. Kaiken lisäksi läskiä kertyy selkään! Selkä tuntuu olevan luonnottoman paksu muuhun kroppaan verrattuna. BMI 22, mutta sellaiset vekit selässä, että moni ylipainoinen näyttää paljon paremmalta. Hartiatkin mulla on leveät, persettä taas ei ollenkaan. Tosi ruman mallinen olen.
Mulla on samanlainen kroppa, kuin ap:lla.
Laitappa kuva. Jos oletkin vain liian ankara itsellesi.
Täällä kanssa yksi rumakroppainen. Pituus 173cm ja paino 73kg, joten ei kamalasti ylipainoa.
Mulla tuntuu kaikki läski kertyvän vatsan seudulle, hartiat ovat leveät, tissit A-kuppiset, vyötäröä ei löydy yhtään, lantio kapea ja perse littana. Sääret kuitenkin suht hyvännäköiset ja niistä olen saanut kehujakin. Eräs ystävättäreni sanoo, että oon kropaltani kuulantyöntäjän näköinen :(
Esim bikineitä en ikinä vois kuvitellakaan käyttäväni, näytän ne päällä ihan transulta:(
Oletko sen mallinen, että olet suurimmillasi ylhäällä ja sitten kapenee kapenemistaan alaspäin mennessä?
[quote author="Vierailija" time="09.05.2013 klo 17:30"]
Oletko sen mallinen, että olet suurimmillasi ylhäällä ja sitten kapenee kapenemistaan alaspäin mennessä?
[/quote]
En ole. Hartiat on ehkä aavistuksen lantiota leveämmät, mutta sellainen Y-mallinen "uimari" en ole.
ap
Mä olen 172cm ja 75kg ja siroluinen. Eli 15 kg laihempana olin hennon ja mallimaisen näköinen. Hartiani ovat kapeat ja peppuni on pieni mutta pyöreä. Rasva kertyy mulla vatsaan, rintoihin ja jonkin verran reisiin. Nilkat ja sääret ovat kapeat. Tiesän että näillä mitoilla moni voisi olla paksu, mutta minä en näytä isolta. En ole ns. isoihminen vain vähän herkutellut.
Tervehdys aloittajalle ja kaikille muillekin, jotka kokevat samaa!
Omista syistäni mäkin tunnen samansukuista huonoutta tai riittämättömyyttä ulkonäöllisesti, ja järkyttävän raskasta se pahimmillaan on. Avuksi oon tähän mennessä löytänyt esim. nämä kaksi asiaa:
1) Vaikka kokemus omasta kehosta on huono tai ristiriitainen, olisi kuitenkin hyvä ottaa kehonsa täysin todesta, pienin askelin yrittää löytää siitä myös positiivisia asioita ja kokemuksia, sekä tehdä esim. liikunnan, ravinnon kautta jotakin hyvinvointinsa hyväksi päämääränä se, että voisi tuntea oman kehonsa edes jossain määrin hyväksi :) 2) Jokaisen meidän omanarvontunteen ja identiteetin täytyy ihan varmasti olla jotakin enemmän ja syvempää kuin se, kuinka pahalta tuntuu omaa kroppaa katsellessa! Itse uskonkin, että jokainen on RAKAS, ARVOKAS ja AINUTLAATUINEN ihminen täysin riippumatta ulkonäöstään! Jos tämä on totta, niin se on aika hyvä uutinen, eikö totta :) Mutta miten voisi löytää tällaista omanarvontunnetta, vahvistumista ja toivoa silloin, kun oma kokemus puhuu aivan vastakkaista? Itseäni on monta kertaa koskettanut ja rohkaissut eräs pieni video, josta olen saanut juuri sisäistä, syvempää vahvistumista ja toivoa: videossa rakkaus on avainsana, mutta ei se, että sinun pitäisi nyt kaivaa itsestäsi enemmän rakkautta, vaan se että aivan jokainen ihminen on rakastettu, ainutlaatuinen ja arvokas riippumatta mistään ominaisuuksista, suorituksista, onnistumisista tai epäonnistumisista. Suosittelen katsomaan avoimella mielellä - video on varsin lyhyt, mutta moni on siitä saanut merkittävääkin uutta voimaa elämään
Mun mielestä päärynä on rumin vartalotyyppi, tosi pieni yläosa ja leveä lantio/ratsarit.
Taidat olla vartalotyypiltäsi omena. Omenat lihoo vyötärön kohdalta, mutta jalat saattaa olla hyvinkin kauniit ja nilkat hoikat. Korosta siis niitä pukeutumisessa. Kätke vyötärö, mutta anna säärten näkyä, jos ne ovat hyvännäköiset.