Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kun vauva huutaa alati ja puklaa koko ajan

Vierailija
16.04.2013 |

Täällä on usein keskustelua mikä huutavaa vauvaa vaivaa; koliikki/ normaali vauvan iltahuuto/ maitoallergiaitku jne.

Alempaan ketjuun vastasin kuvaillen löysästä mahanportista aiheutuvat oireet. Laitan tähän vielä jos jollekin olisi hyödyksi. (Ilmeisesti ko. Ketjun aloittajan vauvalla oli kyse maitoallergiasta, erotusdiagnoosit tärkeitä.)

 

 

GER eli gastroesofagiaalinen refluksitauti aiheuttaa jatkuvasti huutavan, paljon puklailevan, todella kipuilevan vauvan joka voi vetää selän kaarelle ja huutaa ihan sinisenä kunnes läkähtyy ja vettä sitten vasta pitkän tauon jälkeen henkeä. Tosi pelottavan ja tuskaisen näköistä. Mutta ei ole affektikohtausta,ihan pikkuvauvaoilla vaiva on aina fyysinen! (Siis eri juttu kuin esim. 3vn uhmaikähuuto, jolle sillekin voi toki muu syy olla...!)

 

Tuolloin vauvan puklu on lisäksi erityisen pahanhajuista, ei mitäön vienoa maitohajua. Vaan mahahappoja reilusti mukana! Kökkäreitäkin voi joskus olla. 

 

 

nämä oireet meidän vauvalla oli. Ei nukuttu yöllä eikä päivällä!

Lääkitys auttoi, Prepulsid ja asentohoito aina ruoan jälkeen.

Olimme jo leikkausjonossa mutta lopulta ei tarvinut leikkausta, opittuaan istumaan jolloin asento auttoi. 

Lapsi aina pian syötyään halusi uudestaan maitoa, sillä se laimensi kurkussa korventavaa tulista mahahappoa, hetkeksi, jonka vauva jossain vaiheessa hiffasi ja huusi taas maitoa - NÄRÄSTYSHÄN ON IHAN KAUHEAN KIPEÄÄ aikuisellakin!

 

joten aluksi luulimme että on taas nälkäinen vaikkei ollut, kierre oli valmis kun vatsa ei saanut koskaan lepoa eikä rauhoittunut. Aina uusi satsi mahalaukussa hapaamaksi muuttunutta maitoa nousi ruokatorvea korventamaan!

 

lastenklinikalla thetiin sitten ph- mittaus eli mahahapot, nenämahaletku tietokoneeseen yhdistettyna karkeasti sanoen, mittasi ja osoitti selkeästi että vauva TODELLA kärsi mahahapon nousuta ruokatorveen. Eli mahanportti oli liian löysä päästäen kaiken nousemaan takaisin ylös!

 

vie vauva YKSITYISLÄÄKÄRILLE jollet julkiselta puolelta saa tutkimuksia - saat sitä kautta lähetteen eteenpäin ja vauvaparkasi pääsee Lastenklinikalle hoitoon.

 

ainakaan nuoret kokemattomat lääkärit eivät edes tunnista GER-oireyhtymää! Googleta, kirjaa ylös kuinka usein syö, kuinka kauan ruokailun päättymisestä kipuilu alkaa, jne. Ne todisteeksi mukaan.

VAAtikaa näin oireileville lapsillenne hoitoa.

meillä itkut jäivät siihen kun sai oikean lääkityksen.

 

siihen asti koko kotikin haisi ihan puklulta, sitä kun tuli ja tuli ja tuli..! Ei ole normaalia. Pieni puklu on normaalia muttei JATKUVA sellainen.

onnea ja jaksamista asiaan! Oli vaiva sitten maitoallergiaa, koliikkia tai mahanportista johtuvaa. Muista, apua on tarjolla mutta sitä voi joutua etsimään! 

yst terv,

 

4n äiti (vain yhdellä ollut refluksi ja sitä tosiaan luultiin aluksi koliikiksi, huh jos olisikin jäänyt ilman hoitoa. Varmaan ruokatorvi olisi palanut piloille loppuiäkseen!!!)

 

 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.04.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kyseessä oli silent-refluksi, jossa vauva ei pulauttele ollenkaan. Vaiva oli erittäin kivulias. Vauvallamme oli myös koliikkia.


Hoitoina Gaviscon, Cuplaton ja tietenkin vauvahieronta ja mahdollisimman pystyssä pitäminen.

Molemmat vaivat helpottivat 3-4kk iässä. Ei allergioita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä yhdeksän kahdeksan