Korona taitaa olla hyväosaisten sairaus
Prinssit, pääministerit, yritysjohtajat, me työssäkäyvä keskiluokka. Syrjäytyneet jäävät tässäkin syrjään.
Kommentit (14)
Oli varmaan hyväosaisia ne kiinalaisetkin.
Heillä on varaa matkustella ympäri maailmaa ja tapaavat tuhat kertaa enemmän ihmisiä kuin esim minä, syrjäytynyt. Minulla taas muut sairaudet riskinä.
Lähikontakteja usein "hyvä osaisilla" on eniten. Syrjäytyneillä niitä on usein aika vähän.
Rikkaat saavat sen ensin kun niillä on varaa kulttuuriin ja matkustelemiseen koko ajan. Mitä enemmän on rahaa tuhlata niin sitä enemmän on altiimpana.
Olet oikeassa ja köyhiä suojelee se köyhyys kun ei ole juurikaan varaa kotoa pidemmälle mennä. Mitä enemmän syrjäytynyt niin sitä enemmän siitä on nyt tässä tilanteessa hyötyä. Minä olen ollut syrjäytynyt enkä ole mitään hamstrannut ja ihan turhaa se olisi ollut kun muutenkin pitää kaupassa käydä kerran viikossa. Jos sairastuu niin pitää siltikin ovelle tilata ruuat. Ei tämä sentään ole mikään sotatila eikä pula-aika vielä vaan näkymätön viirus uhkaa jolta ei tarvitse ihan piiloutua kunhan osaa pitää varansa.
Sellaiset ihmiset millä on eniten rahaa koko ajan viihdyttää itseään ja työllistää noita taiteilijoita ja kulttuuri väkeä niin on ollut alttiita ja uskon että se viirus leviää ilmassakin joitain metrejä. Kaikkiin se ei tartu vaan pitää olla otollinen valmiiksi heikko elimistö mihinkä se pääsee kiinnittymään.
Yksittäisistä taviksista ei kukaan kirjoita artikkelia, näkyy vain luvuissa. Sen sijaan prinssi Charlesit ja muut ovat niin kuuluisia, että heistä kirjoitetaan totta kai erikseen.
Tuskin jokainen sairastunut kiinalainen ja italialainen ovat mitään rikkaita.
Vierailija kirjoitti:
Teidänkin vuoronne tulee vielä tässä tautidemokratiassa!
Mistä sen tartunnan saa jos istuu nenä kiinni ruudussa kotona neljän seinän sisällä ja vapaalla lähöää sohvalla ja syljeksii kattoon.
ja ne hyväosaiset saa myös mahdollisen rokotteen ensimmäisinä. jos edes muille sitä riittääkään.
Me alempi luokka ja syrjäytyneet joudutaan, Koronan jätettyä meidät, nostamaan Suomi jaloilleen. Se meidän terveinä pysyneiden kohtalo tulee olemaan.
Rantojen miehestä tulee elinkeinoministeri. Työtömästä takakammarin aikamiespojasta leivotaan pääministeri.
Koko eduskunta muodostuu yh-äideistä, eläkeläisistä, sosiaaliturvan varassa eläneistä ö- luokan kansalaisista.
TE keskusta ei enää ole, työpaikkoja on pilvin pimein tarjolla meille alempiluokkalaisille.
Voi vain kuoria kerman päältä mikä kiinnostaisi.
Onni on olla eläkeläinen tai työtön alempiluokkalainen Suomessa 2020.
Eiköhän sosiaalietuudet tule tippumaan huolella kun korona vie elättäjiä sankoin joukoin ja lopuilta työt. Loppuu se kattoon syljeskely.
Minä en ota sitä rokotetta enkä ole ottanut influenssa rokoteitakaan mitään enkä sikainfluenssa enkä saanut mitään tauteja. Osaan torjua tauteja kun en pidä pitkiä kynsiä jotka ovat oikein tautien levittäjiä enkä laapi naamaani kulkiessa missään yleisissä paikoissa. Käytän hanskoja aina kun kuljen julkisissa. Oven avaan hihallani ja varon koskemasta turhaan sellaissiin paikkoihin jota kaikki koskettelevat. Julkisissa kuljen vain sellaisissa vaatteissa joita voi pestä. Omalla varovaisuudella voi vältellä ihan turhaa altistumista jos haluaa. Väkijoukoissa en viihdy niin ettei ole tuskaisaa pysytellä pois niistä. Sen kun antavat rokotteen hyväosaisille sillä minä en sitä tarvitse.
Meistäkin useimmilla olisi jos meidät testattaisiin.
Vierailija kirjoitti:
Eiköhän sosiaalietuudet tule tippumaan huolella kun korona vie elättäjiä sankoin joukoin ja lopuilta työt. Loppuu se kattoon syljeskely.
Koronan jälkeen nähdään kuinka aletaan leikkaamaan ja mistä aletaan leikkaamaan. Ne jotka jo nyt elävät niukoilla ja sosiaaliturvalla niin sieltähän aletaan leikkaamaan eniten.
Ne joilla jo nyt on nälkä niin tulee näkemään sitä vielä enemmän.
Teidänkin vuoronne tulee vielä tässä tautidemokratiassa!