Päiväretkikohde max 200 km pääkaupunkiseudulta yksinäiselle lomailijalle?
Julkisilla perille
Tekemisehdotuksia
Yöpyminenkin mahdollista jos edullinen.
Nyt voit kehua kaupunkiasi. Tai muuta kivaa paikkaa.
Kommentit (14)
Harmi tuolla tuli käytyä kk sitten..
Päivässä ei 200km retkeä tee ainakaan patikoimalla.
Turku. Aurajoen rannalla on ihanaakin ihanampia ruokapaikkoja, jopa shampanjabaarikin, ja voi käydä katsomassa taidetta yms ja tulla junalla takaisin kotiin. Pendolino on nopea. Torillakin voi pistäytyä.
Hotellinkin voi varata ihan keskustasta. Paras kesäkaupunki, Naantalin ja Porvoon ohella.
Esimerkiksi Porvoon vanha kaupunki on aivan hurmaava! Siellä on ihania pikkukauppoja, monta hyvää ravintolaa ja tosi viihtyisä ilmapiiri. Ihana kesäkaupunki.
Ja jos kiinnostaa, voi jatkaa matkaa Loviisaan (tai mennä suoraankin ilman vierailua Porvoossa) jossa esim retki Svartholman merilinnoitukselle, käynti Bongan linnassa, syömään ravintola Localeen.
https://www.visitloviisa.fi/
Viro on edullinen. Majoituspaikoissa huoneet alkaen noin 20 euroa/yö.
Tampere- pyynikki, näkötorni, luonto, museot, teatterit, kauppahalli... omenahotelli edullinen.
Joo mäkin olistin ehdottanut Porvoota. Bussilla pääsee halvalla ja vauvapalstalainen tuntee olonsa kotoisaksi.
Tykkään Porvoosta ja Fiskarsista kesällä
Narva. Nähtävyyksiä: Narvan linna ja museo, Iivananlinna (sijaitsee Venäjän puolella rajaa joten sisään sinne ei pääse, mutta ihan viereen kuitenkin), Narvajoki.
Luomassa, Kirkkonummen rajalla lähellä Espoota Hvitträskin kartano. Kauniin kesäpäivän kohde.
Museokortilla sisään mielenkiintoiseen taiteilijakotiin. Kävely puutarhassa kukkia ja upeaa maisemaa ihaillen. Kahvilasta pientä purtavaa, suolaista tai makeaa. Sitten mäkeä alas uimarannalle vilvoittelemaan.
Ota polkupyörä mukaan lähijunaan, jää Masalassa tai Kauklahdessa pois ja pyöräile perille. Tai sitten bussi 911 Kauklahdesta ja loppumatka kävellen.
Junalla lähtisin Tampereelle, Hämeenlinnaan, Turkuun tai Tammisaareen. Kaikkiin pääset alle kahdessa tunnissa. Museokortti taskuun ja lounas jossain hyvässä lounaspaikassa. Kirja mukaan junamatkalle, välillä annat vain katseen levätä maiseman vaihtuessa.
Jos haluaa tuntea että on kuin olisi ulkomailla niin Hankoon. Vähän paremmalla säällä kyllä. Ulkoilmapaikka. Vesitornin upeat maisemat, kaikki hienot rannat, kahvilat ja ravintolat. Pikkulautalla pari minuuttia luotosaarelle, jossa myös ravintola ja upeat näkymät.
Turun toria ei nyt ole.😁
Muuten täsmää kuvaus ^
Tallinna. Meneillään mm. Monet2Klimt multimediataidenäyttely, lisäksi tietysti kannattaa käydä syömässä ja ihan vain käyskennellä vanhassa kaupungissa.