Miksi kävelet juoksumatolla, etkä raikkaassa ulkoilmassa?
Joka päivä läheisen kuntosalin ohi kävellessäni ihmettelen, miksi ihmiset kävelevät rivissä ikkunassa juoksumatolla selaten kännykkää, kun voisivat kävellä raittiissa ulkoilmassa.
Mikä on sinun perustelusi?
Kommentit (39)
Treenaan salilla voimaa kaksi kertaa viikossa. Alkulämmittelyksi joko poljen pyörää tai hölkkään matolla.
Muina päivinä hölkkään ja/tai kävelen ulkona.
Nämä eivät sulje toisiaan pois.
En halua että muut näkee, kun juoksen.
Ja joku polkee kuntopyörää kuntosalilla, voiko tyhmempää olla.
Vierailija kirjoitti:
Ja joku polkee kuntopyörää kuntosalilla, voiko tyhmempää olla.
Okei... eli susta soutulaite olisi parempi alkulämmittely? Makuasioita, sinä teet niinkuin sinusta hyvältä tuntuu. Ei me tuomita.
En halua että joku hullu tulee hölisemään outouksiansa. Saati oikeasti vaarantaa turvallisuuttani. Lisäksi jalkojeni virheasennot vaikuttavat siihen että on terveellimpää olla juoksumatolla, kuin liukkaalla alustalla ulkona. Muutoin olisi kyllä kiva kävellä ulkona, tykkään metsästä.
Tuolla on niin hiton liukasta, että turvallisuussyistä minut näkee nyt salilla juoksumatolla.
Ulkona mä ennemmin tykkäisin juosta 😉
Mä kävelen siinä vartin ja sitten painoille, sitä kutsutaan alkulämmittelyksi ja se tehdään lihasten hyvinvoinnin takia.
Olen pahasti siitepölyallerginen, ja vältän ulkoilua vuodesta riippuen 6-8 kk.
Joskus on vaikea mitoittaa lenkki niin että saa sopivan määrän liikuntaa kotiovelle saapuessaan, inhottavaa olla ihan läkähtynyt ja vielä pitäisi raahustaa kilometrikaupalla että pääsee suihkuun.
Käytä joskus juoksumattoa kävelyyn kuntosalilla, koska haluan lämmitellä kroppaa ennen muita laitteita.
Koska en halua lähteä tuonne pimeään ja liukkaaseen kaatuilemaan. Lisäksi vastaan tulee irtokoiria jne.
Vierailija kirjoitti:
Käytä joskus juoksumattoa kävelyyn kuntosalilla, koska haluan lämmitellä kroppaa ennen muita laitteita.
Lisäys: Ja koska salille on matkaa ja myös ajansäästön vuoksi menen sinne autolla.
Siellä salin juoksumatolla kävellään siksi, että siinä lämmitellään tulevaa salitreeniä varten tai jäähdytellään jo tehdyn treenin päätteeksi.
Makuasia. Käyn itse juoksulenkeillä ja juoksen yleensä 10km. Puhelin on mukana taskussa. Voimatreeniä teen kotona omilla painoilla. En jaksa mihinkää salille mennä.
no,se on kätevää! Mitä tuolla puskissa kuleksimaan,siellä ei näe mitään,nyt on liukasta ja pimeää. Olen kaksi kertaa kaatunut pahasti,ei kiitos enää. Juoksumatolla voi katsoa roskasarjaa ja samalla lenkkeillä 15kilsaa suitsait.
1) Lämmittelen ennen salitreeniä tai kehonhuoltotuntia
2) Kävelen kaverin kanssa rupatellen, juoksumatolla kumpikin voi säätää kunnolleen sopivan tahdin
3) Välttelen liukasta, märkää ja pimeää "raikasta ulkoilmaa" (josta olen nauttinut lasten kanssa jo 2-3h sinä päivänä)
4) Kaipaan viihdettä, jolloin juoksumatto ohjelmaa katsoen voi joskus voittaa kävelyn pimeyttä ja killittävä katuvaloja ihaillen - vaikka ulkona ja varsinkin luonnossa liikkumisesta tykkäänkin!
5) Tää on vähän outo syy, mutta sisäkengissäni on parempi vaimennus kuin ulkokengissä, joten välillä kovalla alustalla lompsimisesta väsyneet jalat sietää paremmin mattolenkkeilyn kuin asfalttilenkkeilyn (joo pitäisi päivittää ulkokengätkin)
Nämä nyt tulee ihan äkkiseltään mieleen.
krookk kirjoitti:
no,se on kätevää! Mitä tuolla puskissa kuleksimaan,siellä ei näe mitään,nyt on liukasta ja pimeää. Olen kaksi kertaa kaatunut pahasti,ei kiitos enää. Juoksumatolla voi katsoa roskasarjaa ja samalla lenkkeillä 15kilsaa suitsait.
Sama juttu, palstaillessa tunti menee hujauksessa ja kunto kasvaa =D
Meilläpäin liikkuu villisikoja ja pelkään liikkua yksin metsäpoluilla. Valitettavasti!