Kuinka monta vuotta vielä tätä?
Kertokaas isät, milloin se lapsi ei enää tunnu virheeltä? Onko joku ikä, jolloin elämä taas voittaa? Ja miehille suunnattu, koska usein silloin saa rehellisen vastauksen ilman kysymyksen moralisointia. Terveisin henkilö, jolla on hiton tylsää reilu vuotiaan kanssa. Onneksi on työ.
Kommentit (10)
Osta lapselle äks boks niin ei häiritse
Vierailija kirjoitti:
Missä lapsen isä on?
Missä kohti aloittaja sanoi olevansa nainen?
Hyvin pieni helpotus tulee siinä kohti, kun lapsi ei enää paskanna housuunsa. Iso helpotus tulee kun lapsi muuttaa pois kotoa.
Kun lapsi/lapset muuttavat pois kotoa, se on todella vaikeaa aikaa vaikka tietää, että heidän on annettava mennä.
Minusta lapsi oli 6-vuotiaana parhaimmillaan. Osasi jo perusasiat ja puhua järkeviä eikä vielä kavereiden vietävissä. Innoissaan kaikesta. Oikein kivaa seuraa ja saattoi ottaa mukaan vaikka matkalle.
Lapset oli 10v-13v, silloin äitinsä muutti pois. Laitettiin ranttaliksi ja kaikilla oli hauskaa. :)
Anteeksi nyt että tungen vastaamaan vaikket minulta kysynytkään (olen äiti), mutta minusta vauvat ja taaperot olivat myös suureksi osaksi todella tylsää "seuraa". Joku hiekkalaatikolla istuminen ja pikkuautoilla lapsen kanssa hiekassa ajaminen oli aivan kidutusta ja laskin sekunteja, että "ulkoiluaika' tuli täyteen.
Keskustelut lapsen kanssa tyyliin "joo, hieno auto, vrrrmmmm, voi että, joo, onpa hieno, äläpä syö sitä hiekkaa" huokaus ja hohhoijaa.
Mutta sitten kun muksulta alkaa tulla ihan järkevää ja hauskaa juttua, alkaa olla mielenkiintoista. Teinit ovatkin sitten jo tosi hyvää seuraa, keskustelut on välillä niin hyviä, kiinnostavia, hauskoja, oivaltavia ja haastavia, että en oikeastaan käy parempia keskusteluja edes omien ystävieni kanssa.
Harmi että siinä main sitten ne teinit alkavat pitää sinua tylsänä seurana... 😅
No?