Miksi työkkäri ei kouluta näitä yli nelikymppisiä työttömiä vastaamaan työelämän tarpeita?
Ihmiset pakotetaan johonkin ilmaistyöhön kun he eivät vastaa työnantajien odotuksia. Työnhakijan pitäis hallita nykyään koodaamiset, sosiaaliset mediat, ja muut systeemit. Ei se ilmaistyö ratkaise yhtään mitään.
Kommentit (5)
Mistä tuolla onkaan huutava pula? Lääkäreistä, hammaslääkäreistä ym eityisasiantuntijoista. Kelpaisi mullekin tuo koulutus!
Ilmaistyö ei todellakaan ole ratkaisu, vaan johtaa koko ajan syvenevään riippuvuuteen yhteiskunnan tuista. Nykyisinhän erinäiset yksityiset rekrytointifirmat ovat jo kahmimassa itselleen vastuuta ja kassavirtaa näistä täsmäkoulutuksista, mutta kyllä työkkärikin koulunpenkille ohjaa, jos vain älyät tiedustella koulutusmahdollisuutta.
Itselle on työttömänä jäänyt useammastakin firmasta se mielikuva, että mielellään kyllä ottaisivat uuden työntekijän taloon, ja vaikka kouluttaisivatkin tiettyyn pisteeseen asti, mutta sillä hetkellä kun firman pitäisi harjoitusjakson päätteeksi ottaa vetovastuu palkanmaksussa, se työntekijän tarve katoaa yllättäen.
Ei ole koulutuksesta tai osaamisesta mitään hyötyä, jos ei sovi profiiliin.
Haetuista on jo ilmoitusta tehdessä mielikuva. Esim 30-35-vuotias mies. Tällöin nelikymppinen tai viisikymppinen nainen ei kelpaa.
Ei kaikilla välttämättä olekaan ongelma osaamisen puute. Enemmänkin päinvastoin: työnantajat eivät halua maksaa palkkaa osaavalle ihmisille. Mielummin ottavat halpistyöntekijöitä pätkillä.
Lisäksi aina naurattaa, että nykynuoret kuvittelevat että nettisisällön tekeminen on nykyisin vaikeaa, vaikka asiahan on päinvastoin.
kokoomuksen salaliitto?