Vanhojen suomalaisten (kylpylä)hotellien kliseet?
Jokainen lienee joskus tällaisessa yöpynyt.
Mitäs näistä yleensä löytyy?
Luetellaan, niin jokainen voi virittäytyä oikein kunnon kulahtaneen kasarihotellin tunnelmaan joutumatta maksamaan elämyksestä senttiäkään.
Kommentit (21)
Kokolattiamatto. Mielellään mahdollisimman synkän sävyinen, joskin erityisen tyylikkäissä hotelleissa näissä on jokin "futuristinen" geometrinen kuviointi, violettia, keltaista yms.
Kaikki kylpyläosaston ikkunat ovat ruosteen ja kalkin peitossa.
Tummanruskeaa pitää olla. Ruskeaa tiiltä, ruskeita ikkunanpuitteita, ruskeita paneeleita.
Mauton ja vetinen ruoka. Kaikki näyttää periaatteessa hyvältä ja oikealta, mutta mikään ei maistu miltään. Silti hotellin FB-sivulla eläkeläiset kehuvat hyvää ruokaa kilpaa.
Puolet "kylpylän" laatoituksesta irti, lohjennut, halki tai muuten pilalla.
Tekosaniaiset tuomassa trooppista tunnelmaa
Vesiliukumäkeen on kulunut kusen värinen lasku-ura
Allasosastolla seinällä vesiletku kiepillä ja aina pieni vesinoro valuu lattialle ja kohden lattiaritilää , josta paikoitellen maali kulunut.
Vierailija kirjoitti:
Tekosaniaiset tuomassa trooppista tunnelmaa
Pölyyntyneet ja hiukan liian vihreät sellaiset
Ehkäpä edelleen lapsille pallomeri ja aikuisille solarium? Jossakin nurkassa löydettävissä.
Joko kylpylässä tai ravintolassa ruutuikkunoista koostuva, valtava kaari-ikkuna, josta näkee taivaan tai maisemat.
Todella leipiintynyt henkilökunta
Oisko antaa vinkkiä, missä kylpylässä pääsisi kokemaan näitä asioita tänä päivänä?
Vierailija kirjoitti:
Oisko antaa vinkkiä, missä kylpylässä pääsisi kokemaan näitä asioita tänä päivänä?
Ähtärin eläintarhan yhteydessä oleva mesikämmen on jäänyt aika iloisesti 80-luvulle, mutta on myös aika sympaattinen. Tarjoavat kesäisin usein edulliseen hintaan eläintarha&hotellikylpyläpakettia.
Lastenhuoneessa piirustuspöytä, kynät pieniä pätkiä, lähes kaikista puuväreistä terä katki, tussit lähes kuivuneet. Paperi loppu, mutta joku vähemmän piirretty kulma voi löytyä.
Kirjoista puuttuu sivuja, pari peliä myös, mutta luultavasti niistäkin jokin osa kateissa.
Pallomeri on juu, tosin palloja löytyy aika paljon myös lattialta ja lelukorista.
Tärkeää pestä kädet tässä huoneessa vierailun jälkeen, jos sitä vierailua ei voi kokonaan välttää.
Paljon rahapeliautomaatteja ympäri hotellia
Minä en kai ole sellaisessa ollut, haluaisin kyllä! Ilmiantakaa joku kiva.