Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kännyköihin ladataan kouluissa sovelluksia, jotka äänittävät lasten puhetta – Isä vaatii: "Tällaisia tietoja ei saa luovuttaa ulkopuolisille"

Vierailija
03.11.2019 |

Sovellusten ja niiden taustalla olleiden pelimoottoreiden tietosuojalausekkeista kävi ilmi, että ainakin yksi koulun käyttämistä sovelluksista käytti puhelimen mikrofonia, äänitti lapsen puhetta ja kodin ääniä.

https://yle.fi/uutiset/3-11046004

MITÄ VITTUA?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
03.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä helvetin tekemistä kännyköillä ja niiden sovelluksilla on ala-asteen oppitunneilla? Haloo?

Vierailija
2/5 |
03.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Liitutaulu ja piirtoheitin riittää alaasteelaisille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
03.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikähän opettaja se tuollainen on? Valmistunut milleniaali yliopistosta opettajaksi, joka ei ymmärrä lapsista mitään, on vain se pätevyys? Kämmensyrjällä nenäluuhun.

Vierailija
4/5 |
03.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten on edes mahdollista että kouluissa käytetään kännyköitä ja sovelluksia opetukseen? Koulun pitäisi alkaa tarjota sitten laitteetkin kaikille oppilaille oppituntien ajaksi. Ei voi olla että omia laitteita tarvitaan. Eikö peruskoulun pidä olla ilmainen, ilman painetta hankkia lapselle älypuhelimia?

Miksei perinteiset menetelmät enää käy? Voihan koululla olla pari pädiä ja tietsikka tiedon etsintään.

Vierailija
5/5 |
03.11.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No, mitä ne oli ne sovellukset. Aivan 0-tietoa koko artikkeli, olisi edes sanottu, mitä sovelluksia oli ladattu ja mikä kuuntelee.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kuusi yksi