Autovakuutusten hinnoista
Minkä verran maksatte autovakuutuksia vuodessa, ja minkälainen vakuutus kyseessä? Hankala vertailla hintoja, kun autoa ei vielä ole. Suunnitelmissa paku/pieni camper ja melko kattava vakuutus. Olen 37v, enkä ole koskaan aiemmin omistanut autoa. Kiitos!
Kommentit (17)
Vakuutuksiin vaikuttaa todella moni asia, joten et oikeastaan täältäkään tule saamaan apua.
Jos sinulla on havittelemasi auton rekisterinumero tiedossa, niin sen avulla voit tarkistella hintoja eri vakuutusyhtiöistä.
Ei kellään autoa? :o Kiinnostaa vakuutusten hinnat muidenkin kuin pakujen osalta, itsellä ei mitään käsitystä.
Maksan henkilöautoni superkaskosta noin 800 euroa/vuosi. Kallista, mutta käytännössä kaikki vahingot menevät vakuutuksen piikkiin (tuulilasi, sijaisauto, parkkipaikkakolhut jne.) Lisäksi saan vuodessa lainoista yli tuon summan bonuksina joten maksettavaa ei jää.
Autovakuutuksen hintaan vaikuttaa auton merkki, malli, ikä, omistajan tai haltijan ikä, asuinpaikka, sukupuoli ja bonukset, joten ihan yhtä tyhjän kanssa kysellä kenenkään autovakuutuksen hintaa.
Hinnat selviävät vakuutusyhtiöiden sivuilta.
Bonuksia simulla ei ainakaan ole, joten kallis liikennevakuutus. Etsi joku mieluisa auto netin autokaupasta ja mene vaikka Ifin sivuille. Siellä valitset autovakuutukset, syötät auton rekisteri nron ja omat tietosi. Laskuri laskee vakuutuksen hinnan.
Kattava kaskovakuutus + liikennevakuutus tekee halvimmillaan n. 1000e vuodessa. Tätä hintaa saa alaspäin jos karsii kaskon ominaisuuksia pois. Vakuutusyhtiöiden välillä voi olla aika isojakin eroja eli netin kautta kannattaa tehdä hintavertailu. Kalleimmillaan kattava kasko on paljon enemmänkin kuin 1000e.
Tuohon ritsaan ei kannata muuta ottaa kuin lakisääteinen liikennevakuutus. Se on saman hintainen kaikkialla, toki muita ”bonusetuja” vois saada keskittämällä.
Pop vakuutuksella on myös edullisempia vakuutuksia vanhempiin pakuihin joilla ajetaan alle 20tkm vuodessa. Dieselvero tulee päälle ja se on pakusta riippuen noin 500e/v. Sitten saat tankata "edullista" dieselöljyä..
Mulla bonukset 70% ja otin juuri vakuutuksen 1100e/vuosi. Pitäisi kattaa kaikki.
Mieheni saa meidän autoon vakuutuksen 600e/v, minulle sama vakuutus samaan autoon olisi ollut 900e/v. (samoilla bonuksilla).
Eli myös vakuutuksen ottajan tiedot vaikuttavat.
Mihinkäs ap itse katosi? Olivatko nämä hinnat sitä mitä odotit? Ja tiesithän tosiaan dieselverosta? Auton pitäminen on tuhottoman kallista. Täytyy muistaa tuohon lisäksi vielä autovero ja katsastukset. Nämä kulut siis ennen kuin on edes tankattu kertaakaan ja liikuttu metriäkään.
Vierailija kirjoitti:
Mulla bonukset 70% ja otin juuri vakuutuksen 1100e/vuosi. Pitäisi kattaa kaikki.
Tähän päälle verot, liikennevakuutus yms. Tuossa vasta perus vakuutus.
Vierailija kirjoitti:
Mihinkäs ap itse katosi? Olivatko nämä hinnat sitä mitä odotit? Ja tiesithän tosiaan dieselverosta? Auton pitäminen on tuhottoman kallista. Täytyy muistaa tuohon lisäksi vielä autovero ja katsastukset. Nämä kulut siis ennen kuin on edes tankattu kertaakaan ja liikuttu metriäkään.
Ajoneuvovero. Se maksetaan vuosittain. Autoveroa maksetaan autoliikkeestä ostetusta uudesta, ei-käytetystä autosta.
Mulle tuli juuri uusi vakuutuskirja Kaskosta. Perusvuosimaksu 648€, mutta maksan alennuksineen 312€ vuodessa (no, melkein kymppi tuli lisää siitä, että maksan sen neljässä erässä - yksi tulonsiirto taas köyhemmiltä varakkaille, jotka pystyvät maksamaan vakuutuksensa yhdessä erässä). Omavastuu kaikissa vahingoissa on 200€. Liikennevakuutus taitaa olla jotain 135-140€ vuodessa, koska neljän erän maksut ovat olleet päälle neljänkympin per kerta.
LähiTapiola kertoi tuossa kirjeessään, että henkilöautojen Kasko nousee 2%, koska korvausmenot ovat lisääntyneet. Minun autoani ei ole tarvinnut vakuutusyhtiön korjata, mutta minä maksan sitten penskojen kaahaukset ja rattijuoppojen törmäilyt. Tämä rassaa niin hirveästi, koska itse olen ajanut 35 vuotta osallistumatta yhteenkään kolariin. Ehkä pitäisi itsekin törmäillä pari kertaa vuodessa edes, jotta saisin vähän vastinetta rahoilleni?
Oman vanhan (vm 2001) auton pakollinen liikennevakuutus oli noin 300-400 euroa vuodessa (en muista tarkkaa hintaa) täysillä bonuksilla.
Vuosi sitten rottilosta luovuin, en tiedä paljon olisi tänä vuonna maksanut.
Pop-vakuutus on todennäköisesti edullisin. Ota sinne yhteyttä äläkä täällä kysele. Joka autoon on kuitenkin erilaiset tilanteet ja vakuutukset, joten niitä on hankala mitenkään vertailla.
Niin ja käytetty, max 10v vanha paku olisi tarkoitus hankkia.