Vaimo tuli eilen kotiin einespaketin kanssa. Kieltäydyin syömästä
Vaimo ei vuosienkaan jälkeen ole opinut etten halua eineksiä, vaan aina on niitä tyrkyttämässä.
Hän kysyi sitten että mitä minä syön. Sanoin että älä murehdi siitä. Sitten kun laitoin hyvää itselleni niin alkoi mököttämään kun en tarjonnut hänelle.
Se että ostaa kaupasta valmiin ruuan, niin siinä ei toisen eteen tehdä yhtään mitään. Kovin kummoinen emäntä tarvi olla kun työntää lihaperunasoselaatikon mikroon ja lämmittää kuumaksi.
Kommentit (13)
Kyllähän provo-ap tietää jo etukäteen mihin tää keskustelu menee:
1. joka hetkikö vaimon pitää sun eteesi töitä tehdä?
2. mitä sä teet vaimosi onnen eteen? Annat vaimosi tulla onnelliseksi sallimalla hänen tehdä töitä eteesi ei ole oikea vastaus.
No, nyt kun tiedät ketjun lopputuloksen jo näin pian sun pitää varmaan alkaa miettiä seuraavaa provoa. Koeta keksiä parempi nyt, viikonlopun kunniaksi.
Vaimo ostaa viikossa monia kiloja hedelmiä, jugurttia, karkkia, sipsejä , pullaa ja mitään näistä en syö, enkä ota. Sitten ostaa joskus eineksiä, valmispizzaa joita en halua syödä. Jos tekee ruokaa maustaa oman makunsa mukaan.
Kun minä kokkaan jotain niin se onkin sitten yhteistä ja napsii "pannulta". Sitten jos kokkaan isommin niin hän päättää, ettei nyt sitten syökkään ja kaikki "broileria riisipedillä" jää minun syötäväkseni. Napsii vaan broilerin nahkaa ja omnom kuinka hyvää.
Joskus vaan ei tahdo jaksaa kaikkia temppuja.
:(
ap.
Vierailija kirjoitti:
Kyllähän provo-ap tietää jo etukäteen mihin tää keskustelu menee:
1. joka hetkikö vaimon pitää sun eteesi töitä tehdä?
2. mitä sä teet vaimosi onnen eteen? Annat vaimosi tulla onnelliseksi sallimalla hänen tehdä töitä eteesi ei ole oikea vastaus.No, nyt kun tiedät ketjun lopputuloksen jo näin pian sun pitää varmaan alkaa miettiä seuraavaa provoa. Koeta keksiä parempi nyt, viikonlopun kunniaksi.
Kukaan ei ainakaan päässyt kuittaamaan että "tee itse ruokasi".
ap.
Samalla, kun ilmaisen, että luokattoman huono provo, on pakko miettiä mielessään että mitä jos olisikin olemassa aikuisia miehiä, jotka kiiruhtavat kirjoittamaan vauvapalstalle, kun vaimo tarjoaa eineksiä. Se olisi jotain aivan käsittämättömän noloa.
Jos ei toisen tarjoama ruoka kelpaa, ole syömättä. Siis kun olet las sukka, joka ei itse osaa edes kaupassa käydä.
Et taida itse kokata sellaista, mitä vaimosi tykkäisi syödä.
On kaikille parasta, että nämä nirsopapat kuolevat nälkään. Mitä virkaa niillä edes on? Tarvitaanko kädettömiä pillittäjiä johonkin? Kuopan täytteeksi tietyömaalle?
Koska kukaan ei kysynyt että mitä minä sitten söin, kun ei kelvannut vaimon tuoma lihaperunasose-eines, niin ajattelin kertoa itse.
Söin kolme tortillaa lisukkeineen mm. majoneesi, chilikastiketta, valkosipulikastiketta ja paljon vihanneksia.mm. salaattia, kurkkua, tomaattia, kesäkurpitsaa.
ap.
Kai teit itse majoneesin, chili- ja valkosipulikastikkeen? Et kai vain valmista osta?
Sontis kirjoitti:
Kai teit itse majoneesin, chili- ja valkosipulikastikkeen? Et kai vain valmista osta?
Tein itse.
Valkosipulikastikkeen tein Lidlin maustamattomaan jugurttiin.
ap.
Voihan sitä tuostakin loukkaantua :DDD