kokemuksia wasalandiasta?
onko minkälainen huvipuisto? meillä lapset 5v ja 2v, onko puuhaa molemman ikäisille?
Kommentit (13)
kans ennemmin Power parkkia. Vaasassa on niin älytön systeemi ku pitää tosiaan maksaa itsensä jo portilla kipeeks ja kun ei siellä kauheasti niitä laitteita ole mihin mennä esim. lasten kanssa kun ei välttämättä halua mennä yksin.
Power parkissa oli tosi hyvin laitteita alle kouluikäisille, kun viime kesänä oltiin. Ja sielt voi sit ostaa pari lippua itselle jos haluuua mennä testaamaan vaikkapa sitä uutta vuoristorataa... lupasin viime kesänä et meen siihen..
ja siel on ihanan iso kiipeilypaikka lapsille. on köysitikasta, liukumäkeä yms. suosittelen.
Tuon esittelyn perusteella näytti aika surkealta paikalta, mut en sit tiedä kun ei oo kokemusta.
9- ja 2-vuotiaat. Siellä on laitteita isommille ja pienemmille lapsille. Kyllä meillä ainakin on tykätty.
että Power parkissa pienten lasten laitteisiin pääsee aikuinen ilmaiseksi mukaan.
että paljonko ne liput sitten oikein maksaa Wasalandiaan??
meillä lapsi (5v.) tykkäs kovasti ja oli siellä paljonkin laitteita joihin aikuinen voi mennä mukaan! Hyvä kohde juuri tuonikäisille koska trampoliineissa yms. oli pienille(alle 120cm) omat ja isommille omat. Ei tarvitse päästää pieniä isojen sekaan itseään loukkaamaan.
Lapset oli silloin 2v. ja 8v. Molemmat tykkäs. Nuorenpaa ei meinannu saada millään pois niistä " kolikkoajokeista" . Siis sellasista, mitä on usein kaupoissa ja ne toimii kolikoilla. Wasalandiassa niillä sai " ajella" ilmatteex. Paikan hinnasta en osaa sanoa, kaikkihan nykyään maksaa... En pistäny mitenkään erityisesti merkille, että oliko kallista vai ei. Luulen, että Wasalandia on juuri noille vähä pienemmille parempi. Isompana sitten vaikka Särkänniemeen.
Se on nimenomaan pienten paikka. Kiva juttu oli juuri tuo,ettei tarvinnut kolikoiden ja lippujen kanssa sählätä enää paikan päällä. Poika oli aiva onnessansa siitä " peliluolasta" kun jopa niitä kaikkia pelejä sai pelata ilmaseksi. Eli suhteessa silti säästää aika paljon vaikka portilla joutuukin maksamaan sisäänpääsymaksun. Yleensä kun tuollasissa huvipuistoissa rahastetaan joka kulman takana.
mainittuun pääsee toki myös vain sisään pienellä summalla, eikä tarvitse välttämättä ostaa ranneketta). Itse olen vaasalainen, joten Wasalandia on tuttu. En sitä nyt mitenkään erityisesti suosittele - joka kesä sinne jälkikasvu mankuu ja menemme. Kai se ihan mukava paikka on aurinkoisena kesäpäivänä. Itsekin tykkään Powerparkista, siellä onm jotain vanhemmillekin. :o) Mutta on tuo Wasalandia ihan kiva alle kouluikäisille, varsinkin jos ei ole aivan arka lapsi, joka ei mihinkään uskalla mennä.
joka sisältää 2yötä vaunuilua seka liput 2aikuiselle ja 2lapselle wasalandiaan ja tropiklandiaan. yhteishinta on 156e.
onko siellä muuta puuhaa kun ne laitteet? esim. eläimiä?
Sitten on Tropiclandia, jossa on kesäisin vesipuisto. Top Camping on myös oikein kiva alue, käsittääkseni siellä on paljonkin ohjelmaa pitkin päivää. Kyllä Vaasassa kuitenkin tekemistä riittää. :)
Parempi ja hieman halvemmaksikin tulee kun ei tarvitse maksaa sisäänpääsylippuja (jos esim. toinen vanhemmista ei halua laitteisiin). Wasalandiassa pitää jo portilla maksaa hunajaa, tosin laitteet on sitten ilmaiset, mutta jos et halua laitteisiin niin maksat silti...