Jäin Tinder-miehelle velkaa 50 senttiä, kun en heti ehtinyt vastata viestiin, alkoi uhkailla
Kahvittelimme ja minulta loppui kolikot kesken joten mies lainasi minulle 50 senttiä. En ehtinyt sillä minuutilla vastata ja perään oli tullut pari "Haloo???" "Ootko siellä???" viestiä, viimeisimpänä nyt aamusta tuli "Mä tiedän äm mä sun osoitteen ja tulen hakemaan sen rahan" Vastasin, että tuon sen rahan läheiseen kahvilaan kellonaikaan X, jolloin tuli viesti "Haen sen sun luota" yritin soittaa mutta puhelimensa on suljettu.
Olen yksin kotona ja minua pelottaa. Tokihan sen hänelle maksan, mutta en uskalla avata ovea? Minulla ei ole turvaketjua.
Kommentit (58)
Joko nyt liioittelet miehen häiriköintiä tai vähättet lainattua rahamäärää tai sitten mies ei todellakaan ole nyt rahansa takia asialla.
Laita viesti, että et ole tänään kotona etkä huomennakaan. Jos haluaa rahansa, tulee kaupungille. Et todellakaan ota häntä kotiin vastaan.
Mikä on Tinder-mies? Joku lasten leluko?
Onkohan tuo erään terveydenhoitajan Ex mies?
Älä avaa ovea kuin tutuille, joita pyydät soittamaan ovelta. Lupaat palauttaa rahan ainoastaan julkisella paikalla ja ota kaveri mukaan. Kukaan täyspäinen ei lähde vauhkoamaan 50 sentin takia, joten tyyppi ei voi olla ihan OK.
Juu et todellakaan jää tuon tyypin kanssa kahdestaan. Jos sinua ei haittaa että tyyppi saa tilitietosi niin pyydä tilinumero ja laita raha hänen tililleen.
Pyydä tilinumero ja maksa tilille. Jos alkaa uhkailla enemmän, ilmoita poliisille ja jos tulee oven taakse riehumaan, niin samantien 112.
Nämä provot on niin huonoja nykyään
Soitat poliisit jos hän tulee ovellesi. Siinä sitten poliisien läsnä ollessa voit maksaa sen rahan takaisin. Sen jälkeen vaihdat numerosi ja kierrät tuon psykon kaukaa.
Sano lähettäväsi rahat Mobilepaylla tai suoraan tilille. Selvästi mies ei ole nyt pelkän rahan perässä. Jos tulee ovellesi ja rupeaa uhkailemaan, soita poliisille. Blockaa mies Tinderissä ja jos sinulla on hänen puhelinnumeronsa, blockaa myös se. Hanki lähestymiskielto.
Kuka pyytää 50 centtiä takaisin? Eikö muutenkin treffeillä mies voisi tarjota kahvit? Oli ihan yleistä vielä ainakin 10 vuotta sitten..
Ja jos toisella ei ole rahaa niin sanoa "no mä tarjoan niin tarjoa sä ens kerralla.."
Ton takia kannattaa pysyä tindereistä sun muista kaukana.
Mistä te löydätte näitä psykoja...?
Teippaa raha kirjekuoressa oveen, niin ei ainakaan tarvi ovea avata.
No et ainakaan avaa ovea sille. Laita viesti että teippaat rahan kiinni sun ulko-oveen ja kun on sen siitä hakenut niin sanot että jos jää siihen sen jälkeen niin soitat poliisin. Ja sit soitat poliisin jos tekee mitään muuta kuin ottaa rahan ovesta ja lähtee. Sit ilmoitat että suhun ei enää saa ottaa yhteyttä tai ilmoitat häirinnästä poliisille. Ja sit ilmoitat mikäli yhteyttä ottaa mitään kautta.
Eli mitä oli?