Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Sopeutumiseläkeläinen ex-ministeri Suvi Lindén luotsaa useita yrityksiä, jotka ovat jättäneet toistuvasti antamatta tilinpäätöksiään viranomaiselle.

Vierailija
04.05.2019 |

Ex-ministeri Suvi Lindén on mukana useiden yhtiöiden liiketoiminnassa, vaikka hän on nauttinut samaan aikaan entisten kansanedustajien työttömyysturvaksi tarkoitettua sopeutumiseläkettä yli 5000 euroa kuussa.

Ei ole varmuutta, kuinka hyvin Lindénin luotsaamat bisnekset ovat sujuneet, koska useat yhtiöistä ovat toistuvasti jättäneet luovuttamatta taloustietonsa.

Lain mukaan osakeyhtiöiden on toimitettava jäljennökset tilinpäätöksestä kaupparekisteriin jokaiselta tilikaudelta, mutta yhtiöissä on laiminlyöty velvollisuutta useana vuonna.

kuiskitaan Kauppalehdestä.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiva!

Vierailija
2/4 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko Suvi Linden siis yritysten toimitusjohtaja vai mitä luotsaamisella tarkoitetaan?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kokoomuksen ex-ministeri Suvi Lindén on mukana useiden yhtiöiden liiketoiminnassa, vaikka hän on nauttinut samaan aikaan entisten kansanedustajien työttömyysturvaksi tarkoitettua sopeutumiseläkettä yli 5000 euroa kuussa.

Lindénin veli Seppo Lindén kertoi julkisuuteen viime vuonna, että hän ja hänen siskonsa ovat tehneet ilmaista työtä NxtVn-yhtiöille jo vuosien ajan. Seppo Lindén kertoi vastaavansa NxtVn:n Suomen-yhtiöiden operatiivisesta johtamisesta.

”Tämä on pro bono -tehtävä. Olemme olleet Suvin kanssa tässä kohta viisi vuotta mukana ja NxtVn:llä ei ole yhtään palkattua henkilöstöä. Meille ei ole maksettu tästä työstä euroakaan palkkaa”, Seppo Lindén sanoi Iltalehdelle.

https://www.kauppalehti.fi/uutiset/ex-ministeri-suvi-lindenin-johtamat-…

Vierailija
4/4 |
04.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suvin firmat: Lindén on hallituksen puheenjohtaja neljässä kansainvälisen NxtVn-sijoitusyhtiön suomalaisessa tytäryhtiössä, NxtVn Finlandissa, NxtVn Hallissa, NxtVn Jämsässä ja NxtVn Oulussa.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän kuusi