Tiputetaan kivi sydämeltä ja kerrotaan mitä asioita kadehditaan!!!
Kannattaa kertoa. Se helpottaa kovasti. Auttaa pääsemään yli kurjista tunteista. Saa voimaa jatkaa eteenpäin reppu keveänä.
Kommentit (123)
Kadehdin kauniita afrokiharoita kun itsellä on niin ohuet hiukset. Pitää varmaan ostaa peruukki.
Hitsi kun en oikeasti kadehdi mitään, mutta olisi kiva olla ihan helvetin terve.
Minä olen kateellinen ihastukseni vaimolle ihanasta miehestä :/
Se kun joku vaan marssii ulkomailta jostain tyyliin Neuvostoliitosta ja liittoutuu Hesan kommareitten kanssa ja on pian ministerössä töissä- kaikki helppoa ja nuorena, valmis pöytä laitettuna ilman vastuksia. Ja iso palkka. Silloin ajattelee supisuomalaisena että tämä ei ole oikein.
No minä en ole kateellinen kenellekään, ja jos joku on minulle jostain kateellinen, katson häntä niin syvälle silmiin että hänen hiuksensa putoavat päästä pois.
Vierailija kirjoitti:
Entä jos ei kadehdi mitään?
Ai niin, kadehdinhan minä jotakin: lämpimämpien maiden eläjiä. Ei tarvitsisi maksaa lämmityksestä niin paljon.
En kahdehdi mitään erityisen paljon, mutta tässä nyt jotain pieniä juttuja, joista olen ehkä hieman kateellinen:
- Kauniit ihmiset
- Pidetyt ihmiset (siis sellaiset, joista useimmat pitävät lähes välittömästi)
- Ihmiset, joille lasten saaminen on helppoa
Hyvää parisuhdetta, jos jollakin sellainen on. Ja myöskin kadehdin ihastukseni tyttöystävää, kun hän saa viettää aikaa ihastukseni kanssa. Oikeastaan kadehdin myös ihastustani, koska hän on niin ärsyttävän täydellinen ihminen.
Kadehdin toisten terveyttä ja kauneutta. Sekä teknisiä taitoja soittimissa, kun itse en jaksa mitään kummoista opetella.
Kadehdin terveitä ihmisiä, sellaisia jotka voivat käydä töissä ja ansaita rahaa.
t. köyhä sairaseläkeläinen
Minä’kadehdin Naapurin vihreämpää nurmikkoa aidan toisella puolen :).
Kadehdin sitä, että joillain ihmisillä osinkotuotot ylittää kaikki menot, ihan maailmanmatkailusta alkaen kaikki menot, ja ylittää ihan niin suuresti, että on jopa vaikea päätyä menojen kautta tappiolle ellei osta autoja tai lentele privaattilennoilla.
Täällä oli kerran luettelo mitä naiset kadehtivat toisten naisten ulkonäössä ja minulla oli ne kaikki ....oli aika hyytävää huomata.
Kadehdin ihmisiä,jotka saavat tehdä työkseen sitä mistä pitävät. Joo kadehdin ihmisiä, jolla on kiva työ!
Myös hyvällä tavalla itsevarmoja ja niitä, jotka uskaltavat olla omia itsejään tässä maailmassa, joka yrittää pistää kaikki samaan muottiin. Omannäköistä elämää eläviä kadehdin.
Kadehdin rikkaita, jotka asuvat Ullanlinnassa tai Eirassa sadan neliön lukaaleissa ja sisustukset on kuin jostain Glorian lehdestä.
Kadehdin rikkaita joilla on rahaa enemmän kuin eläissään käyttämään. Ja lisää pitää saada. Minulle riittäisi sen verran että voisin elää huoletta normaalia elämää ilman että pitää töihin vaivautua. jollain 1,5 miljoonalla eläisin elämäni onnellisesti loppuun asti.
Vierailija kirjoitti:
Kadehdin rikkaita joilla on rahaa enemmän kuin eläissään käyttämään. Ja lisää pitää saada. Minulle riittäisi sen verran että voisin elää huoletta normaalia elämää ilman että pitää töihin vaivautua. jollain 1,5 miljoonalla eläisin elämäni onnellisesti loppuun asti.
* Ehtii käyttämään
Ihmisiä, joilla on suuret ja kauniit silmät. Mulla on pienet ja aika lähekkäin, sille ei voisi edes plastiikkakirurgi mitään :/
Entä jos ei kadehdi mitään?