Ihan kivaa, kun keskoskaappeja hankitaan, mutta
ensimmäiseksi pitäisi palkata lisää niitä hoitajia ja rakentaa uusi lastensairaala!!
Meillä on sydäntautinen lapsi ja hänen leikkauksensa on peruuntunut jo 8 kertaa !!!! Koska aina teholla on täyttä tai tulee kiireellisempiä leikkauksia eikä ole henkilökuntaa tarpeeksi.
Ei se mitään auta, jos on keskoskaappeja, mutta ei ole hoitajia, jotka niitä käyttäisivät.
Kommentit (3)
Ihan totta. Mutta täälläkin juuri hiljattain oli ketju että älkää vaan antako rahaa siihen rakennetaan uusi lastensairaala -keräykseen, kun on valtiovallan asia rakentaa sairaalat. Joo niinhän se on, mutta kun ei rakenna, ja valitettavasti viattomat sairaat lapset joutuvat kärsimään tästä periaatetaistelusta. Siksi itse lahjoitin, vaikka olen sitä mieltä myös että ei Suomessa kuuluisi yksityisten joutua lastensairaalaa rahoittamaan.
mun ymmärtääkseni ne lahjoitukset menevät harkiten siihen mihin on suurin tarve, ei automaattisesti keskoskaappeihin. Mielestäni on vähän mautonta vähätellä lahjoitettua keskoskaappia sillä perusteella että jotain muuta kaivattaisiin vielä kipeämmin. Se kaappi tulee varmasti tarpeeseen ja koska sen lahjoittaja oli nimenomaan keskoskaappeja myyvä yritys joten se oli oikein luonteva tapa tukea tätä kampanjaa.
"Lastenklinikoiden Kummit ry. vahvistaa, että summa on tällä hetkellä huikeat 76 640 euroa. Viime perjantaina liikuttiin vielä reilussa 31 000 eurossa.
Lastenklinikoiden Kummit ry tukee viittä yliopistollista lastenklinikkaa sekä kehitys- ja tutkimustyötä. Järjestö kartoittaa yhteistyössä sairaaloiden kanssa, mikä on heidän akuutein tarpeensa ja keräysrahat tullaan käyttämään sen mukaan."
toivottavasti lapsesi pääsee leikkaukseen pian ja toipuu nopeasti!
Tee kantelu asiasta potilasasiamiehelle.
Ei ole teidän lapselta pois, että muita lapsia yritetään auttaa.