Suomalaisen yrittäjän pohjaton ahneus
http://www.iltalehti.fi/talous/2013032316819083_ta.shtml
"heikko ostovoima johtuu kireästä verotuksesta, suhteellisen matalista palkoista ja korkeista hinnoista."
Kuka maksaa huonoa palkkaa? Suomalainen yrittäjä.
Kuka pyytää korkeaa hintaa? Suomalainen yrittäjä.
Kuka ei juurikaan maksa veroa, vaan verot kertään palkoista? Suomalainen yrittäjä.
Nyt tähän perään sitten täyslaidallinen kitinää suomalaisten riistoyrittäjien toimesta.
Kommentit (82)
Sun täytyy nyt sitten varmaan alkaa itse yrittäjäksi, niin pääset riistetyn osasta sinne riistäjien puolelle.
hyvä ap, tuo on niin totta, tosin 2 on oikeassa myös. missä siis vika??
[quote author="Vierailija" time="23.03.2013 klo 09:05"]
yrittäjän pakko pyytää normaalihintaa sillä alviin menee 24 % ja lisäksi veroihin 30-50 %, ei jää palvelusta tai tuotteesta paljon yrittäjälle rahaa kun tuosta vielä palkat ja muut kulut pois.
[/quote]Ja mihin veroihin menee alv:n lisäksi 30-50%. Älkää nyt pitäkö muita itseänne tyhmempinä.
Ihan vain tiedoksi, että yrittäjä saa vähentää ostojensa alv:t myyntiensä alveista, jos tavara tai palvelu on hankittu verollisessa liiketoiminnassa käytettäväksi. Eli jos myyntiä on enemmän kuin ostoja (kuten voisi kuvitella, jos voittoa tehdään), niin sitä alv:ia ei käytännössä joudu maksamaan.
Edellä siis piti vielä lukea, että alv:ia ei tarvitse maksaa ostetuista tavaroista lainkaan.
ei tietenkään ostetuista tavaroista tarvitse maksaa alvia mutt kaikesta myynnistä se maksetaan esm. kampaajan ostot on hyvin pientä mutta kaikesta työstä maksetaan se 24 %, tavaranmyyjät maksaa hinnasta aina 24 % alvia jne, mitä ihmettä tarkoitat? Itse olen hyvin pieni yrittäjä, yritys ei vielä yuota voittoa lainkaan mutta alvia maksan joka kuukausi 2500-3000 €.
Silloin juuri alvia joutuu maksamaan kun myyntiä enemmän kuin ostoja, joku nyt yrittää päteä tietämättä mistään mitään.. Jestas!
Kannattaako suomalaisilta yrittäjiltä ostaa mitään? Käyt kokeilemassa liikkeissä mitä tarvitset ja tilaat ne maailmalta. Takuu ulkomailla yleensäkin pidemmät kuin mitä suomessa on ja palautukset / vaihdot / muut ongelmat sujuvat ilman mitään kitinöitä. Kuljetuksetkin nopeampia ja edullisempia kuin suomen sisäiset. Ei siis mitään järkeä ostaa kalliilla täältä kun puoleen hintaan vähintään saat saman tuotteen. Sama koskee palveluita. Ulkomaalaisia palveluntarjoojia on yllin kyllin kaikilla alueilla suomessa.
En tiedä, mutta suomalainen isännöintiyritys on kyllä riiston perimmäinen temppeli. Maksut nousee joka toinen vuosi vaikka työn määrä on 3-4 tuntia vuodessa. Siitä vedetään viisi tonnia palkkaa. Siinä ei paljon yhden prosenttiyksikön korotus alvissa tunnu :) Taidan alkaa itsekin isännöitsijäksi.
Vientiyritykset ovat sitten oma lukunsa, heidän pitää pystyä kilpailemaan joskus myös hinnalla tai sitten luoda ylivertainen tuote, mikä ei Suomessa ole kovin helppoa. Ahneiksi en silti sanoisi heitä, koska yhteisövero kuitenkin elättää tämän pöhöttyneen kommunistivaltion.
En ole kyllä ulkomailta halvemmalla mitään löytänyt, palautuksetkin joutuu itse maksamaan. Aika hurjaa jos ei haluta suomalaista yrittäjyyttä tukea, sillä ei ole hyvät seuraukset.
[quote author="Vierailija" time="23.03.2013 klo 09:25"]
Ihan vain tiedoksi, että yrittäjä saa vähentää ostojensa alv:t myyntiensä alveista, jos tavara tai palvelu on hankittu verollisessa liiketoiminnassa käytettäväksi. Eli jos myyntiä on enemmän kuin ostoja (kuten voisi kuvitella, jos voittoa tehdään), niin sitä alv:ia ei käytännössä joudu maksamaan.
[/quote]Aivan. ALV on KULUTAJAN maksama vero, jonka yrittäjä perii kuluttajalta ja tulottaa valtiolle, ei yrittäjä sitä omistaan maksa.
"Ahneiksi en silti sanoisi heitä, koska yhteisövero kuitenkin elättää tämän pöhöttyneen kommunistivaltion."
Palkkaveroilla ja kuluttajien maksamilla varoilla tätä maata pidetään pystyssä. Kuluttajat elättää myös yrittäjät. Asiakas on se joka aina maksaa lopulta kaiken.
[quote author="Vierailija" time="23.03.2013 klo 08:58"]
http://www.iltalehti.fi/talous/2013032316819083_ta.shtml
"heikko ostovoima johtuu kireästä verotuksesta, suhteellisen matalista palkoista ja korkeista hinnoista."
Kuka maksaa huonoa palkkaa? Suomalainen yrittäjä.
Kuka pyytää korkeaa hintaa? Suomalainen yrittäjä.
Kuka ei juurikaan maksa veroa, vaan verot kertään palkoista? Suomalainen yrittäjä.
Nyt tähän perään sitten täyslaidallinen kitinää suomalaisten riistoyrittäjien toimesta.
[/quote]
Jaa että suomalainen yrittäjä ei maksa veroa!!! Herää nyt pahvi sieltä kommunisminaatteen ihanasta kuplasta. me yrittäjät tätä valtiota pidetään pystyssä. Piste!
T. Yrittäjä kolmannessa polvessa
juu, kuluttaja alvin maksaa periaatteessa mutta kyse oli nyt kalliista hinnoista ja siihen vastakommentti että 24 % tuotteen hinnasta menee jo pelkästään alviin. Esim. englannissa yrittäjien ei tarvi maksaa alvia lastenvaatteista lainkaan mutta silti lastenvaatteet maksaa sielää yhtä paljon kuin suomessa.
jos yrittäjä myy tuotteen -70 % niin jää kovasti tappiolle, näkisin että siitä maksettu alv on vain yrittäjän pussista pois.
nro 12. Aika hurjaa kun raha ei kelpaa suomalaisille yrityksille? Sanoisin sen mielummin niin. Kaikki elektroniikka on saksassa halvempaa. Helposti -50 %. DHL:llä lähettävät ja lähetyskulut voivat olla sen 12 euroa. Suomesta et saa siihen hintaan mitään suurempaa kotiovelle. Takuu 3-4 vuotta kun täällä samalle tuotteelle maksimi 2 vuoden takuu. Palautukset helppoja. Lähetät vain sinne ja saat uuden palutuksena (palautus / reklamaatio paperit aina mukana). Sama koskee kaikkia tuotteita. Vaatteita, kenkiä, autonosia jopa autonrenkaita ja vanteita. Sittenpä myös saa tuotteita ja malleja mitä ei suomesta ylensäkään löydä. Kosmetiikka, parfyymejä. Lastenpelit, muotivaatteet. Lista on pitkä mitä tässä on tullut ostettua vähintään puoleen hintaan mutta yleensä neljennesosa hintaan kuin mitä suomessa samalla tuottella hinta.
Ap, MIKSET ITSE RYHDY YRITTÄJÄKSI, jos se susta on niin antoisaa???
Ainiin, et ehkä uskalla ottaa taloudellista riskiä? Ainiin, haluat olla turvallisissa palkkatöissä, joissa palkka juoksee, teet työtä paljon tai vähän? Ainiin, et halua nähdä vaivaa itsesi eteen vaan haluat jonkun muun ottavan työpaikkasi kokonaisvastuun?
Melkein työssä kuin työssä on vaihtoehtona yksityisyrittäjyys, jopa sosiaalialalla! Siitä vaan yrittäjäksi, jos siinä mielestäsi rikastuu helposti! Lopeta siis lottoaminen ja rupea yrittäjäksi, jos se on susta niin helppoa.
t. Yrittäjän lapsi, jonka isä teki ympäripyöreitä päiviä tekemällä tarjouksia ja kehittämällä uusia tuotteita, jotta työntekijöille riitti töitä klo 8-16.
Tulevassa verojärjestelmässä osakeyhtiö maksaa verotettavasta tulostaan ensin veroa 20 %. Kun jäljelle jäävä jaetaan osinkona, osingon vero on 30 %. Siitä tulee 50 %. Pieni osa osingosta menee 7,5 prosentin verolla (se osa on 8 % nettovarallisuudesta, eli hyvin pieni osa useimmilla yhtiöillä).
Muistetaan myös, että työllistäminen on hirvittävän kallista henkilösivukulujen ja palkallisten poissaolojen takia.
Heh heh! Suomalaisilla yrittäjillä on yllättävän paljon ulkomaalaisia töissä (esim virolaisia ym) joten miksi he eivät tee yhteiskunnallista tekoa ja työllistä suomalaisia? Siksi kait parempi sponsata suoraan virolaisia yrityksiä jotka myyvät palveluja täällä.
yrittäjän pakko pyytää normaalihintaa sillä alviin menee 24 % ja lisäksi veroihin 30-50 %, ei jää palvelusta tai tuotteesta paljon yrittäjälle rahaa kun tuosta vielä palkat ja muut kulut pois.