Miksi hyväpalkaisista ammatista puhuttaessa mainitaan usein putkimies?
Paljonko putkimies tienaa. Siis tavistyöntekijä jossain rakannusalan firmassa.
Nyt ei puhuta yksityisyrittäjättäjästä joka tekee urakkapalkalla töitä 250h/kk
Kommentit (41)
[quote author="Vierailija" time="06.03.2013 klo 12:28"]Juuri valmistunut putkimies tienaa n. 10e/h, 5v töissä ollut n. 12-13e/h, 10 vuotta töissä ollut pääsee ehkä tuohon 15-16e/h.
Ei nuo palkat mitään suuria ole ja siksi monet perustavatkin oman firman. Itse olen tehnyt putkimiehen töitä pari vuotta sitten ja en kyllä rikastumaan päässyt.
[/quote]
tessin mukaan vastavalmistuneen putkimiehen palkka on yli 12e.
Tosiasiassa tällä hetkellä putkifirmoilla ei mene hyvin, hinnat ovat laskusuunnassa. Terkkuja LVI-suunnittelusta. Meillä on töitä, mutta moni kohde jää toteuttamatta.
Se on esimerkkinäö varmaan ton eläkepommin vuoksi. Eli vain kalastajat / metsästäjät -pooli menee edelle nettopoistumassa työelämästä näinä vuosina.
PO
Tuttu on valmistumisensa jälkeen tehny putkihommia 4-5 vuotta ja tuntipalkka on semmonen 15€/h ja tekee ihan perus 40-tuntista työviikkoa.. sanoo että on tyytyväinen liksaansa vaikkei rikastumaan pääsekkään.
Mun mielestä se on aika hyvä palkka verrattuna koulutuksen pituuteen ja yleensä ammatin arvostukseen. Verratkaapa lähihoitajan palkkaan.
[quote author="Vierailija" time="21.07.2014 klo 20:11"]
Mutta putkimies saa bonuksena aina pinppiä kotirouvilta
[/quote]
No ei siellä yleensä ihmiset oo kotona jos tehdään remonttia tai uudiskohdetta. Rakennusmiehiähän niillä työmailla vaan pyörii. Ainaki mun mies sanonu nuin, tiiä sit vaikka väittää vaan etten epäile mitään :D
No ei se kyllä mua pettäis, niin ihana rakas putkimieheni<3 Mut on se niin hyvännäkönen etten epäile vaikka naiset yrittäis.
Urakkaa tekevä putkimies tienaa peruskoulu+amis-pohjalta helposti enemmän kuin maisterin paperit pakertanut julkishallinnon toimihenkilö. Tämä kai aiheuttaa ne puheet suurista palkoista.
Eno on putkimies. Joka vuosi uusi auto ja omakotitalokin tuli hommatuksi jo 25 vuotiaana. Ja eno on mua 5 vuotta vanhempi..
En mä tiedä tienaako putkimies, joka on jonkun toisen firmassa töissä sen enempää, mutta jos on oma firma ja painaa paljon töitä, niin sillonhan ne tulotkin ovat kovat. Mieti nyt mitä hommaa ne tekee, ei kai kukaan ihan pienellä palkalla siihen lähde.
Lääkäri tienaa hyvin vaikka olis rivilääkärinä TK:ssa ja sitten tienaa ihan sikana jos pitää yksityisvastaanottoa lääkäriasemalla.
Mutta ihan euroissa, mitä tienaa riviputkimies, eikä kukaan tiedä???
Riviputkimiehestä en tiedä, mutta miehelläni on oma yritys ja viime kuussa tienasi yli 10000e/kk
http://www.rakennuslehti.fi/uutiset/talous/28994.html
Tuon mukaan 16,36e/h eli jos tekee normaalin 150h/kk niin se tekee 2454e/kk.
Tuohon saa tehdä jonkin verran yliöitä, että pääsee edes suomalaisten keskiansioon, joka on 3000e/kk. Ylityöt, urakat ja yrittäjyys on oma lukunsa, ihan joka alalla.
[quote author="Vierailija" time="06.03.2013 klo 10:47"]
Riviputkimiehestä en tiedä, mutta miehelläni on oma yritys ja viime kuussa tienasi yli 10000e/kk
[/quote]
Kysy mitä miehesi maksaa työntekijöilleen
[quote author="Vierailija" time="06.03.2013 klo 10:39"]
Kun maksat muutaman putkimiehen laskun, niin tiedät.
[/quote]
Tuossa se on sanottu.
Se mitä putkimies laskuttaa ei ole = putkimiehen palkka.
Tai jos on, niin sitten jää aika paljon lakisääteisiä maksuja maksamatta...
Juuri valmistunut putkimies tienaa n. 10e/h, 5v töissä ollut n. 12-13e/h, 10 vuotta töissä ollut pääsee ehkä tuohon 15-16e/h.
Ei nuo palkat mitään suuria ole ja siksi monet perustavatkin oman firman. Itse olen tehnyt putkimiehen töitä pari vuotta sitten ja en kyllä rikastumaan päässyt.
Palkat voi tarkistaa putkialan tessistä. Pienin palkka jota punaniskalle voidaan maksaa, on työvoimapulasta kärsivässä suomessa yleinen käytäntö. Puolalaisille ja venäläisille voidaan maksaa 5e/h siksi koska he suostuvat työtä tuolla palkalla tekemään
Itse olen rivi putkari ainakin omastamielestäni. Olen yksityisellä toissä. Teen pääasiassa uudis kerrostaloja urakalla. Parhaimpana vuonna olen tienannut n.80.000e ja huonoinpana n.60.000e. Ei pääse rikastumaan ei mutta kyllä tolla paremmin tienaa kun myymällä jotain prepaid liittymiä. Ja siis teemme aina ihan normaalia 8h työpäivää.