Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä vaadittaisiin, jos perustaisi vanhuksien kotiin ruokia vievän firman?

Vierailija
27.02.2013 |

Mietin, että jos jättäis päivätyön ja rupeais kokkaamaan alueen vanhuksille ruuat. Mitähän vaatimuksia olisi, että tämmöistä toimintaa voisi harjoittaa?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
27.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aloita vaikka Eviran sivuilta.

Vierailija
2/4 |
27.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin, pitää olla kasa erilaisia lupia, laitoskeittiön tilat ja hygieniapassit. Kaikkea sellaista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
27.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ainakin se hygienia-passi. Toisekseen ravitsemus-koulutusta(keliakia, diabetes, laktoosi-intoleranssi, kihti, sappivaivat, maksavaivat, sydänsairaat).

Kaunis ajatus, mutta ehkä voisi yhdistysmuotoisena toimiakin,tuskin ihan vaan toiminimellä ellet tarjoa itseäsi toiminimellä jollekin isomman tahon alle töihin, kuten kuntasi.

Sun pitää osata myydä ideasi, koittaa saada puhelimitse sovittua mm. jonkinlaisen esitelmän pidon asiastasi ja sen kustannuksista ja hyödyistä.

Saada yritykset innostumaan ja ostamaan palveluasi itselleen. Aika epätodennäköistä saada myytyä idea suoraan vanhuksille ja tarpeeksi monelle, pelkkä postissa saapuva tiedote ei ennakkoluuloisiakin vanhuksia välttämättä saa vakuutettua.

Miten järjestäisit kuljetuksen ja kustannusten jaon jos et olisi yhdistys?

Ruualle voisi tulla melkoinen hinta. Tarvitset myös auton missä on mahdollisuus kylmiöön sekä lämpöiseen, pelkkä pakettiauto ei käy.

 

Sulla on paljon mietittävää. Itse esitän kysymykseni sinulle vain hyvää tarkoittaen. Olen ammatiltani lähihoitaja sekä hieman merkonomia laajempi toinen koulutus.

 

Älä unohda ideaa, mutta työtä sitä ja tee suunnitelmat ja laskelmat todella huolella, mitä yhden ruuan hinnaksi voi laittaa, jotta saisit katetta.

Etsi netistä katelaskelma.

 

 

 

Vierailija
4/4 |
27.02.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuljetuslaatikkotsydeemeihin pitää investoida. Entä jos sairastut vatsatautiin? Kuka kokkaa ruoat?