Yksinhuoltaja ei pysty menemään terassia kauemmas tupakalle - rivarinaapuri raivoissaan
"...Ongelmaksi on siis koitunut tupakointini. Tupakansavu menee naapurini mukaan suoraan hänen asuntoonsa.
Ymmärrän kyllä hajuhaitan. Yksinhuoltajalla ei ole hirvittävän suuria mahdollisuuksia mennä tupakoimaan roskiksen viereen, jonne tupakkapaikka on nyt sijoitettu. Sieltä en nimittäin näe asuntooni, joka on välttämättömyys lapsen kanssa joka voi satuttaa hyvinkin itsensä sillä aikaa. Terassilta näen suoraan sisälle ja tiedän mitä lapseni tekee sen aikaa, kun minä vietän muutaman minuutin rauhassa terassilla.
Joka ei tunne yksinhuoltajan arkea, ei myöskään tiedä sitä kuinka tärkeitä nuo muutamatkin ”rauhalliset minuutit” ovat..."
https://www.koillissanomat.fi/lukijalta/lukijalta-kahden-kuukauden-kodi…
Kommentit (56)
Se on otettava vauva mukaan tupakkapaikalle. Tai käytävä sillon kun vauva nukkuu, itkuhälytin mukaan, jos tupakkapaikka ei ole kovin kaukana.
Typerä yksinhuoltaja kun ei tajua lopettaa käryyttämistä.
Kenenkään ei ole pakko tupakoida.
Ottaa sitten sen lapsen mukaansa sinne tupakkapaikalle. Lapsellekin on kivempi sitten muistaa äidin/isän kanssa vietettyjä hetkiä, kun keuhkosyöpä on tehnyt hänestä orvon.
Mitäpä jos lopettaisit, tai edes vähentäisit?
Aivan. Koska tupakalle pääseminen on välttämättömyys.
Miksi sinut pakotetaan tupakoimaan?
Tupakan haju sisätiloissa on ihan järkyttävä. Naapurini polttaa parvekkeella joskus ja hyi helvetti sitä lemua. Ehkä kannattaisi lopettaa jos noin paljon häiritsee.
Miksi teet lapsia, jos haluat tappaa itsesi keuhkosyöpään?
Miksi sä muutit tuollaiseen natsiyhtiöön?
Paniikkihäiriö ja tupakka on täysin sopimaton yhdistelmä.
Taitaa olla se kaljakin kädessä kun on vaikeaa liikkua.
Itsekin inhoan tupakan hajua ja pidän polttamista turhana. Mutta mikä määrää kenen etu on suurempi? Tässä naapurin vai äidin?
Onhan sitä yksinhuoltajalla sumplimista monissa asioissa, kun ei ketään joka lapsesta huolehtisi . Esim ihan suihkussa käynti.
Ei ikinä kannata muuttaa rivitaloon.
Aina löytyy yksi kyylä noista. Aina.
Tupakoi tai ei, niin liian äänekäs lapsen nauru voi aiheuttaa rivarissa heippalapun ja valituksen.
Vierailija kirjoitti:
Paniikkihäiriö ja tupakka on täysin sopimaton yhdistelmä.
Kyllä, kokemusta tästä. Lopetin ja väheni oireet kummasti.
Vierailija kirjoitti:
Taitaa olla se kaljakin kädessä kun on vaikeaa liikkua.
Ja miten tuo kalja liittyy tupakointiin?
Rivariraivari on just tyypillistä, teet sitten niin tai näin, aina joku "virhe" vtuttaa.
Minä olen lopettanut tupakoinnin, mutta jatkossakin tupakoin satunnaisesti ihan kiusallani, koska ihmisiä pitää kasvattaa sietämään tupakointia.
Adobtoit sen lapsen niin pääset sinne tupakkapaikalle tupakalle.
No pirskattivie.