Miksi kaikki ostaa hedelmäsoseita? Eikö aito esim. raastettuna olisi parempi?
Kommentit (10)
Jos ei halua tarjota kaupan soseita, kannattaa hedelmiä kiehauttaa ensin.
Minä ostan hedelmäsoseita, koska ne tuntuvat olevan tyttösillä hitti. Meillä hedelmäsoseita syövät siis teinit.
ja suurimman osan vuodesta hedelmät on kaikenmaailman myrkyillä kuorrutettuja tuontihedelmiä, annan melkein mieluummin purkista.. Tai siis annoin lapsen ollessa pieni. Puhumattakaan sitten kätevyydestä, jos on reissussa tms.
Noin vuoden iästä alkaen, kun lapsi jo syö isojakin palasia, on toki helpompaa lykätä banaani tai omena käteen, mutta tuohon raastamishommaan en juurikaan jaksanut aikanaan ryhtyä. :)
ja ne on nopeita + helppoja käyttää. Ja ikävä kyllä lapseni tykkää niistä enemmän kuin äidin itsetekemistä.
ja tasalaatuinen, mutta esim mango-hedelmissä maku vaihtelee runsaasti hedelmästä toiseen. Purkit on kätevä ottaa mukaan välipalaksi. Lisäksi hedelmäsoseet ovat edullisia. Meillä onannettu kotonakin purkista, mutta välillä laitetaan toki omenan tai päärynän pala käteen. Raastamaan en ole ikinä alkanut.
sanoi että myrkkyjen takia suositellaan purkkeja. Ensin pahoitin mieleni mutta sitten ajattelin että onpahan yksi homma vähemmän. Tuli vaan mieleen että onko ne muillekkaan kovin terveellisiä! Kummallinen on maailma kun terveellinen ruoka on myrkyllistä.
mutta piltit sun muut on tutkittuja ja turvallisia.
Jos itse soseuttaisi, niin nimen omaan hedelmäsoseille tulisi hintaa ihan älyttömästi, kasvis- ja lihasoseet on taas purkeissa hintavampia. Lisäksi mietitytti ne torjunta-ainejämät ja muut myrkyt...
Niin ja ei meillä vauva mitään raasteita syönyt, joskus koitin... Eikä edes banaania muusattuna. Vaikka siis kaikki kasvis- ja lihasoseet tein itse ja puuronkin ihan tavallisista hiutaleista, eli ei ollut vauva edes tottunut kovin sileään ruokaan. Siltikään hedelmät ei kelvanneet kuin soseena.
Sitten toki 1v. iän jälkeen (kun hampaita oli enemmän kuin 1) alettiin syödä hedelmät hedelminä. Mutta puuroon laitoin sosetta sekaan tosi pitkään.
Eikö se riitä?
Kesäisin toki syödään omppuja omasta puusta ja marjoja puskista.
Meillä ei karkeammat itsetehdyt hedelmäsoseet kelvanneet. Vauvana söivät valmiita hedelmäsoseita. (muut itsetehtynä). Sitten 8kk-10kk ikäisenä on annettu hedelmä käteen.
Ja ainakin reissussa purkista kätevämpi antaa, kuin ruveta raastamaan jossain kahvilassa tuoretta omppua...