Miten saisin takaisin elämänilon?
Pelkään niin paljon lapsieni puolesta, etten jaksa enää iloita heistä. Nytkin yksi lapsi on kuumeessa ilman flunssaoieita ja pelkään että hänellä on joku vakava tauti esim. leukemia.
Itken täällä että menetän kaikki lapseni, ja suunnittelen etten itsekkään enää jaksa kauaa elää. Tää on aivan hirveää.
Kommentit (3)
noita sinun ajatuksiasi... Tuossa on takana se, että ei pysty hyväksymään elämän arvaamattomuutta ja raadollisuutta...
En mä osaa muuten auttaa, mutta itseäni huonoina hetkinä psyykkaan siihen, että kun me kaikki kuollaan kuitenkin joskus, niin elämä on tarkoitettu iloittavaksi. Että voinhan mä itkeä ja pelätä koko elämän, mutta itä se auttaa?
Ehkä voisit myös yrittää alkaa vähitellen ottaa tunteesi hallintaan? Se ei nimittäin ole mitenkään mahdotonta, vaikka vaivaa vaatiikin. Et enää suostu olemaan tunteidesi uhri, vaan etsit vaihtoehtoisia ajatus- ja toimintamalleja.
Terapia, hyvä ystävä, käsityöt, puutarhan hoitaminen, työ, oma mies, liikunta, taiteet tmv. - ei saaa käpertyä vain lasten ongelmiin.