Oisko KELAn työntekijöitä paikalla? Tai joku, joka tietää...
Mitä tapahtuu mun tukiasioille seuraavassa tilanteessa: vauva syntyy heinäkuussa, äitiyspäiväraani määräytyy 6kk tulojen mukaan ja ovat samat, kuin esikoisesta, joka nyt siis 2v.
Poika menee osa-aikaiseen päivähoitoon syksystä, yksityiseen päiväkotiin. Minä olen siis kotona vauvan kanssa ja koitan lukea pääsykokeisiin.
Siispä: menetänkö äitisypäivärahan/ yksityisen päivähoidontuen/kotihoidontuen? Miten nää menee?
Onko meillä siis mitään mahiksia pärjätä taloudellisesti syksyllä, jos poika on pk:ssa ja mä vauvan kanssa kotona. Miehen tulot 4500e/brutto, minun äiotiyspäiväraha 1300e/kk.
KIITOS TUHANNESTI, jos joku osaisi vastata!
Kommentit (7)
mutta äitiyspäivärahaa et menetä ja kotihoidontukea et noilla tuloilla saisi vaikka esikoinen olisi kotonakin.
Ja mitä tarkoitit, pärjäättekö noilla tuloilla? =) Onko teillä 500 000 euron asuntolaina vai miksi olet huolissasi? =)
eikä tukia siis saa...ja kun tulee toinen lapsi, joka taas vie osansa kuluista...aika iso lovi tulisi budjettiin tuon päivähoitomaksun takia. Nyt tietty kituutan itse kotihoidontuella + miehen palkka, joten ei se tästä juuri muuttuisi, kun äitisypäiväraha alkaa juosta.
Ei meillä sentään 500.000 euron lainaa ole, mutta muita menoja kyllä:)
ap
niin sitten ei varmaan kannata laittaa esikoista hoitoon. Eipä tuo 2-vuotias nyt hirveesti kai mitään virikkeitä viä tarvi!
Jos lapset ovat kotona vaikka itse olisit duunissa saisit kotihoidontukea. Mut jos esikoinen on hoidossa sen vuoksi menetät sen tuen.
ja ollut kotihoidossa siihen asti. Luulen, että osa-aikaisesti pk tekisi jo ihan hyvää, varsinkin, kun tulee vauva tylsistyttämään arkea...
t.ap
että luulepa teidän selviävän ilman mitään tukiakaan. Itse ollaan selvitty puolet pienemmillä tuloillakin.
ja sitten esikoisesta yksityisen hoidon tuen, ainakin sen perusosan 137 ¿ jotain.
Kannattaa kyllä Kelasta tarkistaa...