Eka kerta
Minua jännittää ensimmäinen seksikertani miesystäväni kanssa. Olen siis neitsyt. Olemme olleet yhdessä noin vuoden, eikä mies painosta minua seksiin. Suutelemme, halailemme ja silittelemme toki päivittäin. Menimme vähän aikaa sitten kihloihin ja olemme muutenkin vakavissamme tulevaisuuden suhteen. Ehkäisykin on jo kunnossa. Sattuuko eka kerta hirveästi ja miten rentoutua tarpeeksi? N24
Kommentit (15)
Ota eka kerta peppuun.
Jos siitä selviät, niin ykköseen ottaminen on lastenleikkiä.
Jätä se sika. Täysin asiatonta käytöstä tuollainen.
Pillu repee ja verta vuotaa. Ota tai jätä.
Niin. Kukaan ei ota aloitusta vakavasti, edes vähän kuin vitsinä. Veikkaisin kuitenkin että ap:n kaltaisia ihmisiä on olemassa ja heitä varten olisi kiva saada tähänkin aloitukseen edes yksi asiallinen vastaus. Itse en ole ollut kertaakaan neitsyen kanssa sängyssä joten en osaa vastata mutta pelkän vitsailun sijaan olisi kiva nähdä että joku naisjäsen kertoisi itse aiheesta... Vaikka juuri tähän aloitukseen suhtaudutaan tällä erää pelkkänä vitsinä, tällaiset viestiketjut löytyvät esim. google-hauilla myös niille joilla tämä asia on ihan oikeasti olennaisen tärkeä asia, pitkälle tulevaisuuteen, joten tässä olisi edes jossain määrin järkeville ihmisille mahdollisuus tehdä arkielämän valistustyötä.
Se vähän riippuu, että sattuuko. Näin miehenä on muutamasta kokemusta ja jokainen on selvinnyt siitä hengissä ja ilman kyyneleitä. On sattunut hieman, mutta hitaasti edeten, suuseksillä rentouttamalla ja sormilla vähän auttaen siitä on selvitty ja paikat on saatu auki.
Se, että paljonko sattuu on kai yksilöllistä. Toisillla sattuu paljon ja joillain kai ei juuri ollenkaan. Riippuu oletko venyttänyt paikkoja, esim. pystytkö käyttää tamponia. Kai se riippuu myös miehen varustuksen koosta ja ennen kaikkea siitä paljonko jännittää, koska silloin kyllä sattuu, jos hirveesti jännittää eikä siitä silloin muutenkaan meinaa tulla mitään. Kylmiltään ei tietty kannata yritttää, vaan kunnon esilämmittelyt ja rentoudu.
Onko lähikaupasta kurkut ja banaanit loppu? Ei kait kukaan hullu lähde harjoittelematta moottoritiellekkään ajelulle, joten, miksi yhdyntään itseensä tutustumatta? Vai pelkäätkö, että Jesse kyttää sinua ja sinun pottuvarpaiden väliä niin tiukasti, ettei sinne ole kenellekään tai millään asiaa ilman papin aamenta?
Jos olet siihen itse valmis tee se mutta terveyden hoitajan kanssa puhuminen voi auttaa jos hirveästi jännittää itsekin olen neitsyt ja siittä syystä että ikääkään ei paljoa ole mutta minun ikäsilleni puhutaan seksistä avoimesti ja olen ymmärtänyt niin että seksi kokemukset ovat yksilöllisiä joten niistä kannattaa puhua ammattilaisten kanssa jotka voivat antaa yksilöllisiä neuvoja ja myös tukea<3
Vakava vastaus kaiken varalta. Itse (nainen) 25 v. kun ekaa kertaa harrastin seksiä. Kyllähän se alkuun sattui, mutta luotin mieheen ja hän osasi varoa, eikä riuhtaissut kerralla sisään. Toisella seksi kerralla kirpaisi kanssa, koska jännitin jostaan syystä enemmän kuin ekalla kerralla. Eli jos luotat mieheen ja olet omasta mielestäsi oikeasti valmis seksiin, niin siitä vaan. Saattaa sattua, tai saattaa olla sattumatta. Ei sitä tiedä etukäteen. Mutta yritä rentoutua ja leikkikää alkuun tarpeeksi. Samaa mieltä olen muiden kanssa, että jos kovasti ahdistaa niin kannattaa jutella jonkun terkkarin tai muun kanssa asiasta. Sen voin vielä sanoa, että neitsyyden "menetys" on niin iso ja hirvittävä asia kuin siitä omassa päässään tekee. Itselle tuntui pitkään suurelta asialta. Mutta loppujen lopuksi, kun sopiva mies tuli kohdalle ei se tuntunut enää olevan merkityksellistä ja vain ohimennen mainitsin asiasta, kun hommat oli menossa kiihkeään suuntaan... Eikä se miehellekkään ongelma ollut ja on kehunut, että hyvää seksiä on.
Mtäh. Olin neitsyt kun menin naimisiin, eikä tosiaan sattunut, halusin sitä.
Gynekologikäynti selvittää, onko poikkeuksellisen iso tai paksu immemkalvo. Monella ei enää edes ole.
Esileikit ja liukkaus best.
Pullo punkkua auttaa reutoutumisessa, niin et huomaakkaan kun ukkos on sun puikottanut jo pari kierrosta.
😂