Kyllikki Saaren murhassa en tajua sitä villalankaa. Siis miten sen oli kiedottu. Sen sukan ja huivin ympärille vai kengän?
Oliko villalankaa kiedottu huivin ja sukan ympärille jotta sataisiin sopiva mytty tunkea suuhun vai onko villalangalla kiedottu mytty Saaren pään ympärille. Vai oliko mytty tungettu kenkään ja villalankaa kengän ympärille?
Kommentit (18)
me ei tiedetä, valitettavasti. Siksi ei ole ratkaistukaan mysteeriä.
Joku kyläläinen tai naapurikylän sairaspervo se kuitenkin oli. Tuskin on elossa enää. Mätänee siellä missä kuuluukin.
Minne uhri lopulta muuten haudattiin?
Kenkä sisältöineen oli sidottu mustalla moneen kertaan kantapään yli nyöritetyllä villalangalla.
Mikä idea tuossa oli? Minkä takia se oli se kenkä pitänyt nyörittää??
Miksi moinen työ?
Näin haudataan mustasukkaisuus ja samalla uhria estetään palaamasta kävelemään kuolemansa jälkeen ja kantamasta kaunaa.
En tiedäm mutta ajattelin ottaa kesäloman automatkan yhdeksi pysähdyspaikaksi tuon suohaudan muistomerkkeineen. Voin raportoida sen jälkeen, jos olen saanut rikospaikkaa tutkimalla jotain uutta selville.
Vierailija kirjoitti:
Joku kyläläinen tai naapurikylän sairaspervo se kuitenkin oli. Tuskin on elossa enää. Mätänee siellä missä kuuluukin.
Kuoli vuonna 1967 tuberkuloosiin.
Sehän kertoo ehkä että on ollut sekaisin tai miten pyörä ja Kyllikki erotettiin toisistaan siis onhan siihen aikaa mennyt sentään tuohon kokonaishommaan vaikka tekijöitä olisi kaksi . Mistä se lanka oli sitten sukasta vai huivista.
Soita Teemu Keskisarjalle ja kysy.
up