Auttakaa, osakkeista ja veroista!
Mitä pitää tietää kun myy osakerahaston osuuksia n. 1500 eurolla? Tuleeko lunastuspalkkion lisäksi muita kuluja? Entä pitääkö maksaa veroja? Rahaston on lapsen nimissä mutta vanhemmilla käyttöoikeus.
Kommentit (4)
Suomalaiset osakerahastot ilmoittavat ne automaattisesti verottajalle. Nykyisin kaikki saavat esitäytetyn veroilmoituksen, tarkistat vain tietojen oikeellisuuden.
Kustannuksia tulee rahaston ehdoissa ilmoitettu yleensä prosenttimääräinen kulu, luovutuspalkkio, myyntipalkkio, 1-3%.
Vierailija:
Suomalaiset osakerahastot ilmoittavat ne automaattisesti verottajalle. Nykyisin kaikki saavat esitäytetyn veroilmoituksen, tarkistat vain tietojen oikeellisuuden.Kustannuksia tulee rahaston ehdoissa ilmoitettu yleensä prosenttimääräinen kulu, luovutuspalkkio, myyntipalkkio, 1-3%.
Eli jos myytte nyt 2006, niin ilmoitetaan vuoden 2006 veroilmoituksella ensi keväänä. Todennäköisesti myynti näkyy esitäytetyllä veroilmoituksella, jolloin teidän ei tarvitse kuin tarkistaa tietojen oikeellisuus.
Vierailija: