Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapsen diabetes?

Vierailija
26.04.2006 |

Millaisilla oireilla on teillä alettu epäillä diabetestä? Millaisilla tutkimuksilla todettu? Mitä lapsen diabetes on tuonut tulleessaan arkeenne?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
26.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

www karppaus info

Vierailija
2/5 |
26.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä n viikoksi sairaalaan, jossa aloitettiin insuliinit ja jatkuvat verensokerimittaus, mentiin asiantuntijan luota toiselle. Aikamoinen elämän muutos ja raskasta aikaa. Vuosia jo takana, mutta sairaus mielessä joka päivä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
26.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


www karppaus info

Tämä liittyy aikuisiän (tyyppi 2) hoitoon ja siitäkin ollaan virallisesti eri mieltä.

Lapsen diabetekseen liittyvää tietoa on täällä

www . diabetes . fi ka sieltä kohtauspaikalle, jossa on oma osio lapsidiabeetikoiden vanhemmille.

Vierailija
4/5 |
26.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä lapsi on alkanut viimeisen 2 viikon aikana juoda hurjia määriä. Esim. tänään päiväruualla 1 lasi maitoa ja 2 vettä. Vielä kuukausi sitten sai pakottaa juomaan puoli lasillista maitoa. Lapsi on nyt 3v ja ollut hienosti päiväkuiva. Nyt on alkanut tulla vahinkoja ja jopa useamman kerran päivässä. Eilen illalla kävi vessassa 5 kertaa klo 18-20.30 välillä. Pissa on välillä sameaa. Väsynyt ei ihmeemmin ole.



ap



ps. saimme jo tälle päivälle neuvolaan ajan painokontrolliin ym ja sit katsotaan aika lääkärille

Vierailija
5/5 |
26.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse 5-v aloin kastella sänkyö öisin, join suuria määriä jne. Mitä pikemmin pääset hoitoon, sen paremmassa kunnossa pääsette aloittelemaan hoitoa. Insuliinin aloittamisen jälkeen haiman toimista voi elpyä pikkaisen/joksikin aikaa, joka on ikään kuin pehmeä lasku hoidon opettelussa. Sitten parin vuoden päästä, kun omaa tuotantoa ei ole enää jäljellä, alkaa se totinen tasapainoilu.



Tärkeintä on, että pidät pään kylmänä etkä säiky. Opeteltavaa on, mutte ole ylivoimaista. Hae vertaistukea. Itsellä on nyt taivalta taudin kanssa 28 vuotta ja tässä edelleen porskutellaan ja suunnitellaan jälkikasvua.