Ruskistatko ihoasi auringossa
Kommentit (22)
Melkein joka päivä olen auringossa tunteja paitsi silloin kun iho punottaa.
Saan aika paljon jo nyt kommentteja rusketuksen tasostani vaikka on vasta kesäkuun alku.
Hieman huolestuttaa että luullaanko minua syntyjään tummaihoiseksi sitten heinäkuun paikkeilla.
On vaan vaikea pysyä pois auringosta, nyt kun sitä kerrankin on..
Töissä on vähän vaikea pysytellä vain varjossa.
Rakastan maata auringossa, mutta ruskistamisesta ei voi puhua koska en rusketu ollenkaan. En kyllä palakaan. Mutta tykkään siitä lämmön tunteesta.
Olen auringossa lähinnä vain aamuisin ja iltaisin, muuten olen mahdollisimman paljon varjossa. Siskoni on aina tykännyt auringosta ja se todellakin näkyy ihossa. Hän näytti jo nelikymppisenä kymmenen vuotta vanhemmalta. En ymmärrä en...
En, auringonottaminen on maailman tylsintä puuhaa. Enkä kyllä myöskään tykkää puuhastella paahteessa, koska siinä tulee hiki.
Kyllä ruskistan. Ihosairauteeni aurinko on parasta hoitoa. Ja päivittynyt iho on myös kauniimpi kuin kalvakka. Rusketun helposti.
Mä rusketuin tänä vuonna nopeasti. Meni överiksi, näytän ihan mulatilta. Onneksi mulla on siniset silmät.
Välttelen ruskettumista. Sen verran epäterveellistä että haluan pysyä varjossa
Kyllä sen jo keski-ikäisistä näkee kuka on viihtynyt kesät auringossa ja kuka ei. Vanhenee iho nimittäin aika paljon
En voi sietää aurongon ottamista, en siis vain jaksa maata paikallaan ja ottaa aurinkoa, todella tylsää ja kyllä se kuumuus alkaa ahdistamaan. Mutta kyllä mä muuten ulkoilen, ja siksi saan samalla väriäkin, onneksi, iho näyttää paljon paremmalta ruskettuneena kuin kirjavanvaaleana.
Viihdyn kyllä auringossa, mutta ihan vaan makoilu ruskettumismielessä - ei ei! En muutenkaan tavoittele rusketusta, mutta valitettavasti väri näyttää tarttuvan vähän liian helposti, kun siellä ulkona puuhailee.
Lapsesta lähtien olen viihtynyt kesäisin varjossa, jos jouduin olemaan auringossa esim. torilla käydessämme, niin minulle tuli ahdistava olo. Aikuisena olen huomannut saavani ns. aurinkoihottumaa herkästi.
Airingo vanhentaa ja aiheuttaa syöpää
Vierailija kirjoitti:
Airingo vanhentaa ja aiheuttaa syöpää
Sitten kuitenkin toisaalta siitä saa luonnollista d-vitamiinia joka taas estää syöpää...
Vierailija kirjoitti:
Airingo vanhentaa ja aiheuttaa syöpää
Aplodeja. Ihan itsekö oivalsit?
En sen jälkeen, kun täytin 19v. Aina suojakerroin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Airingo vanhentaa ja aiheuttaa syöpää
Aplodeja. Ihan itsekö oivalsit?
:D
Varmaan on vaikeampaa yrittää keksiä mikä ei aiheuta syöpää tai vanhenna ennen aikaisesti.
En ikinä ota varta vasten aurinkoa, koska se on tylsää ja epäterveellistäkin. Mutta tykkään kyllä muuten ulkoilla ja tehdä puutarhahommia, joten siinä tulee toki jonkin verran oltua auringossakin.
Nuorempana olin aina auringossa kun mahdollista. Etelän lomalla tuntui, että päivä on pilalla jos aurinko meni pilveen. Ylioppilaskeväänä luokkakaverit ei uskoneet, että en ollut ollut etelässä kun olin juhlissa niin ruskea. Olin vaan maannut pihassa koko toukokuun. Sitten tuli ihosyöpä 50-vuotiaana, joka leikattiin eikä onneksi ole tullut mitään enää. Mutta jatkuvasti on pelko pyllyssä.
Nyt jaksan olla auringossa hetken ainoastaan rannalla missä tulee eli kuumuus ei tunnu ja välillä pääsee veteen pulahtamaan. Mutta pysyttelen varjossa aina kun mahdollista, eikä harmita yhtään. Käytän pitkähihaista paitaa ja pitkiä housuja tai hametta ja jos ihan aurinkoon joutuu niin lakki päähän. D-vitamiinia saa purkista.
Olen ollut auringossa. Myös vanhainkodissa olevaa isääni olen kehottanut olemaan auringossa mahd.paljon. On saanut jo väriä käsiin ja kasvoihin. Ja tärkeää d-vitamiinia.