Tekisitkö töitä jos ilman sitäkin tulisit taloudellisesti toimeen?
Tekisitkö palkkatyötä tai hommia yrittäjänä, jos taloudelliset syyt eivät siihen ajaisi? Tai tekisitkö jotain muuta työtä kuin nyt? Vai miten viettäisit päiväsi, jos sinusta tulisi yhtäkkiä mielettömän varakas?
Kommentit (99)
En tekisi palkkatyötä tai yrittäisi. Alkaisin taidemaalata, voisin kokeilla onnistuisiko kirjan kirjoittaminen kun fantasiointiin taipuvainen ihminen olen, tekisin käsitöitä, menisin ehkä vapaaehtoiseksi vaikka vanhuksia ulkoiluttamaan tai leipäjonoon ruoanjakeluun.
Jos musta tulisi mielettömän varakas, voisin paljon paremmin omistaa itseni työlle. Köyhänä pitää olla pätevä ja kilpailla ihan vtusti joka tilaisuudesta.
Riippuu työstä. Jotain turhaa maailmaa kuormittavaa paskaa en.
Vierailija kirjoitti:
Riippuu työstä. Jotain turhaa maailmaa kuormittavaa paskaa en.
Tuohan riippuu aina henkilöstä minkä kukin kokee turhaksi hommaksi ja minkä ei.
AP
En todellakaan. Olen päässyt jo tilanteeseen, jossa voin puolittaa työaikani (nostamatta tukia). Toinen puoli lienee pakko pitää. >:(
Vierailija kirjoitti:
Jos musta tulisi mielettömän varakas, voisin paljon paremmin omistaa itseni työlle. Köyhänä pitää olla pätevä ja kilpailla ihan vtusti joka tilaisuudesta.
Millaiselle työlle?
AP
Tekisin. Ehkä lyhennettyä työaikaa mutta työ on minulle tärkeää ja merkityksellistä. Jos joku haluaa tietää olen kätilö.
Vierailija kirjoitti:
En todellakaan. Olen päässyt jo tilanteeseen, jossa voin puolittaa työaikani (nostamatta tukia). Toinen puoli lienee pakko pitää. >:(
Hieno tilanne! 😎
AP
Tällä hetkellä jäisin heti pariksi kuukaudeksi pois töistä, jos se olisi taloudellisesti mahdollista. Keskittyisin sillä aikaa vain opiskelujen loppuun saattamiseen ja sitten etsisin uutta työpaikkaa. Vanhaan en palaisi.
En nykyistä palkkatyötä tällaisenaan, mutta oman yrityksen kautta kyllä ja lisäisin vapaaehtoistyötäni eläinten parissa. Teen jo nyt aika paljon, mutta siellä olis paljon enemmän tekemistä kuin pystyn tekemään.
Voisin luultavasti jäädä varallisuuteni turvin vapaaherraksi mutta pidän siitä mitä teen ja jatkan ihan mielelläni. Jatkaisin vaikka varallisuuden määrään ilmeistyisi vielä yksi nolla perään. Työ on oikeastaan ihan mukavaa. Jotkut projektit on vähän raskaita mutta kokonaisuus on silti vahvasti plussan puolella.
tekisin. Olisin yrittäjänä ja tekisin juuri sitä mitä haluaisin. Ideoita on valtavasti joita haluaisin tehdä, mutta ne eivät ole oikeasti sellaisia että niillä rikastumaan pääsisi. Tästä syystä kärvistelen nykytyössäni ja kerään varallisuutta jotta voisi ehkä joskus lopettaa töiden teon. (siis niiden joista ei nauti) Aika vaan ei taida riittää, mutta ehkäpä "eläkkeelle" pääsen. Eläkejärjestelmän varaan en laske vaan sijoituksiin menee 200-1500€/kk jotta pystyn varmistumaan toimeentulostani jos kriisi iskee. Nykyisellä salkun tuotolla saisin paremmin jo nyt itselleni toimeentuloa (ja lisäksi valtiolle maksaisin veroja) kuin tulen tulevaisuudessa saaman eläkettä, jos kaikki eläkemaksut olisin itselleni saanut. Yhtä huijausta tuo eläkeponzi
En ole varma.
Täyttä työaikaa en ainakaan tekisi.
Kai sitä voisi 2-3 päivää viikossa tehdä; olen tosi erakko, ja ilman työtä sosiaaliset suhteeni ja ihmisten kanssa kommunikointi olisi liki nollissa, ei sitä kestäisi pitkän päälle.
Kuukauden kesäloma antaa jo osviittaa aina siitä kuinka yksinäistä eloni onkaan.
Varmaan jatkaisin omalla alalla vapaaehtoisena. Pidän työstäni. Lisäksi matkustelisin ja opiskelisin uusia tietoja ja taitoja.
Minun ei ole ns. pakko käydä töissä rahan takia. Käyn silti.
Joskus mietin, onko väärin viedä se työ joltakin joka tarvitsisi rahat. En koe niin: teen työtä juuri niiden oppilaiden kanssa, joista useimmat opettajat haluavat eroon.
Varakkuuteni ei näy ulospäin kuin satunnaisesti korujen muodossa tai kalliina vaatteina. Auto on Kia 😂 ja koti perusosake kerrostalossa.
Vastauksista huomaa, kuinka työtävieroksuvaa porukkaa täällä on.
Rahaa saa seinästä ja muut maksaa loisimisen yhteiskunnan varoilla.
Harvinaisen selväksi tuli.
En tekisi hetkeäkään, saisin ajan kyllä helposti kulumaan ja ilman stressiä
Vierailija kirjoitti:
Vastauksista huomaa, kuinka työtävieroksuvaa porukkaa täällä on.
Rahaa saa seinästä ja muut maksaa loisimisen yhteiskunnan varoilla.
Harvinaisen selväksi tuli.
Miten ihmeessä näistä vastauksista sait tuon kuvan? Eiköhän kaikilla ole ollut juuri se pointti että varallisuutta olisi sen verran että sen tuotoilla/sitä syömällä pystyisi tekemään haluamiaan asioita? Miten se on loisimista, jos omia rahojaan käyttää?
En todellakaan tekisi. Mieluummin käyttäisin aikani urheilemiseen ja matkusteluun.