Ei sillä vauvantappajalla ole kovin hyvin mennyt aiemminkaan
Vauvasurmasta epäillyllä on kolme lasta
Vastasyntyneen tytön taposta Savonlinnassa vangitulla 25-vuotiaalla äidillä on kolme aiempaa lasta, kaikki alle kouluikäisiä.
Lapset ovat syntyneet perä perää: vanhin on 5-, keskimmäinen 3- ja nuorimmainen alle 2-vuotias.
Sosiaalilautakunta sijoitti heidät lastenkotiin jo puolitoista vuotta sitten. Äidin elämää ovat sävyttäneet asunnottomuus, rahavaikeudet ja väkivaltainen parisuhde.
Kaksi ensimmäistä lasta ovat perua entisestä avioliitosta. Nuorimman isä on äidin myöhempi kumppani. Äiti on nykyään vailla vakinaista asuntoa. Ulosotossa on tuhansien eurojen vuokrarästejä eri asunnoista, joista ainakin yhdestä hänet on häädetty ulos.
Maksamatta on myös mm. tv-lupamaksuja, sairaala- ja terveyskeskusmaksuja sekä oikeusrekisterikeskuksen saatavia.
Kommentit (4)
oinut kyllä hoitaa tuon hoitoon joutumisen muulla tavoin. meille olisi kyllä mahtunut ne molemmatkin surmatut vauvat.
JÄRKYTTÄVÄÄ, IHAN HIRVEETÄ