Voiko 11-kuinen saada jo satunnaisesti sokeria?
Esim. pannukakusta maistiaisia jne.? Entä mehut?
Kommentit (10)
Ei pitäisi saada, ajattelin vain että voiko antaa maistiaisia jotka sisältävät vähän sokeria?? Oletteko antaneet esim. vedellä laimennettua täysmehua alle vuoden ikäisille?
ap
enkä ole antanut enkä vielä vähään aikaan annakkaan. Ihan vain siksi että turha opettaa tässä iässä makeaan, ehtii se niitä mehuja ja muita syödä vaikka kuinka myöhemminkin
Pienet määrät sokeria eivät ole haitaksi kenellekään. Puolivuotiaalle ja siitä vanhemmalle voi aivan hyvin antaa vaikka mehukattia, kunhan sitä ei juota lapselle desikaupalla. Ja aterioiden yhteydessä nautittu sokeri ei pilaa hampaita, vaan se jatkuva makean syönti/juonti, esim mehupullo josta lapsi jatkuvasti ympäri vuorokauden ottaa tipan mehua
ja joskus limua ja pääsiäisnamuja sai maistaa. ja joskus puuroon tavallista mansikkahilloo. Piparia on syöty, samoin jätskiä : )
Niin. Hedelmäsokeria kuulemma pitäisi käyttää. (?) Neuvolassa juuri sanoivat, että ainoat joita tulisi välttää on suola, nauris, lanttu, retiisi sekä pinaatti.
ap
Siinähän on tietysti vähemmän energiaa, mutta meidän vaavi on muutenkin melko kevyt pituuteen nähden, niin ei se energia sille pahaa tee.
Muuten kyllä kun esikoinen oli vauva olin paljon tarkempi siitä, mitä sille syötin, mutta nyt kolmannen kanssa tuntuu että ei ne nyt niin herkästi pilalle mene. Enkä nyt siis tarkoita etten suosituksia noudata, mutta en kyllä niin älyttömän tarkkakaan ole.
Jokaisen oma asia, mihin haluaa totuttaa. Eihän se vaarallista ole eikä lapsesta mitään sokeriaddiktia tule jos silloin tällöin jossain ruoassa on sokeria.
ihan mässäilyksi mene. Ei sokerissa mitään vaarallista ole.