Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kaukokaipuuta

Katami
30.05.2008 |

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
30.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten kanssa Barcelonakin varmasti onnistuu! Kunhan ei tosiaan ole odotukset liian korkealla ja lasten ehdoilla mennään. Varmasti on kaikilla kivaa! Me olimme viime keväänä 5- ja 3-vuotiaiden kanssa muutaman päivän Barcelonassa. Mukava kokemus, vaikkakin "aikuisten makuun" emme ehtineet nähdä niin paljon kuin olisimme halunneet. Eläintarha oli hieno kokemus, kaikille. Ja se Barcelonan tunnelma, kyllä sen aisti lastenkin kanssa ;). Joskus pitää päästä uudestaan, ehkä miehen kanssa jopa kahdestaan sinne luksuslomalle ;).



Olen siis samaa mieltä kuin edellinen, lasten kanssa voi oikeasti matkustaa. Hankalaahan se välillä on ja lasten ehdoilla mennään, mutta sekin voi olla oikeasti hauskaa.



Kaupunkilomatkin onnistuu: olemme olleet kahden pikkuisen kanssa 2 kertaa Köpiksessä, kerran tosiaan Barcelonassa, kerran Budapestissä.



Oikein ihanaa lomaa teille!

Vierailija
2/3 |
30.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lasten kanssa matkalle, ilman muuta. Jos reissuaminen pienten kanssa onkin välillä hankalaa, epämukavuudet unohtuvat ja jäljelle jäävät lopulta perhettä yhdistävät muistot. Kommelluksia sitä vasta onkin lysti jälkikäteen kerrata.



Meidän viisihenkinen perheemme on harrastanut automatkoja Euroopassa. Toki takapenkkiläiset tappelevat välillä niin että korvia vihloo ja mehut kaatuvat niskaan. Pienessä tilassa tunnelma on tiivis hyvässä ja pahassa. Yhtään reissua en kuitenkaan olisi jättänyt, kiukkukohtauksista huolimatta, tekemättä.



Matkat ovat niin tärkeitä, että niiden mukaan jaksotetaan aikaa; se oli ennen sitä vuotta kun olimme Tanskassa tai nuorimmaisen täytyi olla kolme, koska sinä kesänä suhailtiin Saksassa.



Yhteiset, tai okei, enimmäkseen lasten kokemukset ovat antaneet leiman kullekin maalle ja kohteelle. Espanjasta koko perhe muistaa korkeat liukumäet ja eläintarhan surullisen aasin. Hollannista on jäänyt mieleen vuokratalomme jättimäinen vintti ja jännittävät pahvilaatikkoleikit.



Ja kuinka voisimme unohtaa Göteborgin, josta mieleen tulee välittömästi vaaleanpunainen Minni-leikkipuku ja aivan kamala kakanhaju (ripuli jätti vaatteeseen lemun, joka ei lähtenyt pois leirintäalueen pesukoneessa eikä sen jälkeen kymmenessäkään pesukerrassa).



Yhteiset reissumuistot eivät todellakaan kerro matkaesitteiden hehkuttamista kohteista, vaan matkoista, jotka ovat muotoutuneet meidän perheemme näköisiksi. Juuri siksi ne ovat niin korvaamattomia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
31.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Barcelona on kyllä ihana paikka, sinne haluisin pian uudestaan.

Oltiin pari vuotta sitten "lapsiperhelomalla" Saloussa, aika lähellä tota ihanaa kaupunkia (...vaikkakin niin kaukana). Suosittelen ehdottomasti sitä huvipuistoa, Port Aventuraa. Me aikuisetkin oltiin aivan fiilareissa!



Mukavuudenhalu sen kun kasvaa täällä ainakin iän myötä. Nyt ollaan suunniteltu seuraavaa reissua Kreikkaan, johonkin hyvään hotelliin, jossa toimii lastenkerho;-)