Yliopiston opiskelupaikan vanheneminen
Kävin Koski-palvelussa katsomassa tietoni. Yllätyksekseni näin, että Yliopisto, jossa muinoin opiskelin, näytti, että paikkani on passivoitu ja tutkinto kesken. (Valmistuin myöhemmin toisesta yliopistosta.) Tietäisikö joku, mitä tämä tarkoittaa? Olisiko minulla edelleen mahdollisuus jatkaa kesken jäänyttä tutkintoani? Miten nuo opintopaikat vanhenevat?
Kommentit (7)
Se tarkoittaa, että halutessasi voisit hakea opinto-oikeudesi aktivoimista. Olet siis aloittanut opintosi ennen syksyä 2005. Sinun silloin tulisi tehdä hops ja ymmärtääkseni opinto-oikeutta myönnettäisiin enintään kahdeksi vuodeksi (kerrallaan).
Täältä ajattelin kysellä, ennen kuin soitan sinne kansliaan :-)
Olen aloittanut opinnot ennen vuotta 2005.
Kiitoksia vastaajalle! Pitääpä miettiä asiaa, kun työtilanne tässä taitaa muuttua, niin tämähän saattaa avata aivan uusia mahdollisuuksia.
Useimmilla korkeakouluilla taitaa olla parin vuoden "taukomahdollisuus", elikkä siis jos lähtee vaikka inttiin tms, niin tutkintoa voi siirtää eteenpäin. Jos opiskelit jossain muinoin, on hyvin mahdollista että he ovat sieltä poistaneet opiskeluoikeutesi. Eihän se nyt niin voi mennä, että Pirkko-Petteri pääsi Helsingin yliopistoon opiskelemaan vuonna 1997, oli siellä pari vuotta, jätti kesken ja menee 2018 takaisin samaan kouluun. Ei millään koululla ole resursseja pitää paikkoja avoinna kaikille, jotka ovat siellä joskus opiskelleet.
http://www.utu.fi/fi/Opiskelu/ilmoittautuminen/Sivut/Passiivirekisteri…
Tietoa Turun yliopiston sivuilta, pätee muihinkin.
Mulla on kahteen yliopustoon vanhentunut tutkinto-oikeus. Vaigdoin toisessa tiedekuntaa ja menetin vanhan ikuisen opiskelijan oikeuden. Kandin tutkinto taskussa. Takaisin saa maksamalla jonkun pienen maksun ja toimittamalla hopsin yliopistoon. Näin ainakin vaasassa. Sinänsä kiva ettei ole lopullisesti menetetty.
Vierailija kirjoitti:
Eihän se nyt niin voi mennä, että Pirkko-Petteri pääsi Helsingin yliopistoon opiskelemaan vuonna 1997, oli siellä pari vuotta, jätti kesken ja menee 2018 takaisin samaan kouluun. Ei millään koululla ole resursseja pitää paikkoja avoinna kaikille, jotka ovat siellä joskus opiskelleet.
Ja juuri nimenomaan noin se menee niiden kohdalla jotka ovat aloittaneet yliopisto-opiskelunsa ennen vuotta 2005. Opiskeluoikeus säilyy ikuisesti. Toki se täytyy laittaa uudelleen voimaan. Tämä selvisi minullekin vasta vähän aikaa sitten kun tuosta Koski-palvelusta uutisoitiin. Opiskelin Helsingin yliopistossa 1991-1994, sitten sain niin hyvän työtarjouksen että opinnot jäivät enkä koskaan valmistunut. Aion mennä takaisin opiskelemaan vuonna 2030 kun jään eläkkeelle. :-)
Täältäkö se tosiaan kannattaa kysyä? Miksi et soita sinne ylipiston / tiedekunnan kansliaan?