Mihin asioihin haluat laittaa rahaa vaikka olisi talous kiristynyt? Esimerkiksi tietty kahvi, lääkärikäynti, deodorantti, lahjat
Otsikossa vain esimerkkejä.
Mihin sinä laitat mielelläsi rahaa? Onko esimerkiksi terveys, joku pieni arjen luksus kuten parempi kahvi, tietty suklaa, shampoo tai vaatemerkki sellainen mitä haluat ostaa? Tai yksityislääkäri, kengät tai lahjat?
Jos ostat kaiken halvimpana tai jätät ostamatta, voit ohittaa keskustelun.
Kerro, mihin haluat kuluttaa?
Kommentit (24)
Käyn välillä kahvilassa kahvilla ja leivonnaisenkin otan. Oikeasti minulla ei olisi varaa sellaiseen, mutta nautin siitä niin paljon, että säästän muusta. Jos raha-asiat olisivat paremmin niin söisin myös ravintolassa silloin tällöin.
Kenkien haluan olevan laadukkaat. Hintaa se ei niin katso, mutta esimerkiksi kunnon talvikengät. Harvoin ne halvimmasta päästä on.
Kestävät kyllä käytössä aikaakin ja tuntuvat hyvältä jalassa.
Ruokakaupasta ostan sitä mitä haluan, enkä tingi, jos ei ole pakko. Vielä on onneksi riittänyt rahat, jää vain vähemmän säästöön.
Koira syö edelleen laaukasta kotimaista koirannappulaa ja saa joka päivä tuoretta lihaa tms. Toki koiralle kelpaa mainiosti -30% vanhaksi menossa olevat pihvit, jauhelihat ja maksa.
Ostan Presidentti -kahvia vaikka hinta on 8 e/paketti. Lohta viikonlopuksi. Käyn kampaajalla ja ostan vaatteita, kun tarvitsen.
Vaatteisiin ja sisustukseen.
Suunnittelen ja vertailen. En heti osta vaan sitten kun löydän jotain kivaa ja sopivaa.
Tekisin niin joka tapauksessa muutenkin.
Ulkona syömiseen silloin tällöin.
Auton kunnossapitoon. Siis investoin ylimääräistäkin, ei vain pakollisia korjauksia.
Ihan normaalisti elän. Pari kertaa viikossa käyn ravintolassa lounaalla/illallisella. Joka palkasta ostan jonkun kivan vaatteen, meikin tmv. itselleni. Sisustukseenkin käytän rahaa. Säästöön jää silti kiva summa rahaa. Ihan keskipalkkainen olen.
Suurimman osan tuloista vie lääkkeet. Silti käyn kampaajalla, koska haluan edes pienen hemmotteluhetken arkeen ja käyn ulkona syömässä ainakin kerran tai kaksi viikossa.
Lemppari kahvi ja tee on viimeiset mistä luovuttaisiin.
Allt möjligt. Konsten är inte vad man köper, utan hur man köper. På sistone har man köpt aktier då de verkar vara på specialerbjudande. Får se vad det blir imorgon? I övermorgon blir det en veckända utomlands. Även den på ett riktigt bra hotell men givetvis till budgetpris.
Jos tarvitsee käydä lääkärissä tai hammaslääkärissä yksityisellä niin panostan siihen. Terveys on tärkeää.
Hammaslääkäri yksityisellä, hyvät ja kauniit kengät
Kahvin kanssa esimerkiksi pala hyvää suklaata ilahduttaa. Lindtiä tai Fazerin parempaa esimerkiksi tummaa suklaata.
Kyllä edelleen hammaslääkäri, gynekologi, kampaaja, auton huollot. Monessa muussa kyllä säästän.
Kodinkoneita jos tarvitsee ostaa niin kerralla kunnollinen, joka kestää pitempään kuin vuoden ja jota haluaa katsellakin.
Kahden kissan mukavuudesta ja erikoisruokavaliosta en tingi, itse syön vaikka puuroa joka päivä.
Asuinpaikkaan/ maahan. Kallista on, mutta elamantilanteeseen sopiva.
En tiedä onko minkäänlaista luksusta, mutta tee on sellainen missä mieluummin ostan sen brändituotteen ja tutun tuotteen.
Tai kahvi, Pauligin tai pienpaahtimon hyvä kahvi.