Pääkaupunkiseudun tonttipula on hyvä asia!
Hyvä vain ettei tontteja tule riittävästi myyntiin johtuen pitkälti demaripolitiikasta (kaavoitus,verotus,jäykkä laisäändäntö, holhouspolitikka, maanviljelyksen tukeminen jne).
Näin niiden harvojen myyntiin tulleiden tonttien hinnat pysyvät niin korkealla, että normaalilla työläisperheellä ei tule olemaan siihen ikinä varaa! Tällöin kaikenmaiilman sossudemarit pysyvät väkisinkin niissä pienissä kerrostalokopeissaan, jotka usein sijaitsevat rauhattomissa lähiöissä. Eipähän tule sossut pilaamaan meidän omakotitaloasujien ilmaa ja ympäristöä kun vain harvoilla ja valituilla on tonttiin varaa!
Kerrankin jotain hyvää sossuilta! Kiitos SDP!
Kommentit (20)
toki mun mielestä pientaloalueet ovat mukavia uudisalueina, usein rauhallisempia.
samaa mieltä. Ihan hyvä ettei kaikenmaailman häirikkö-sossu perheet tule häiritsemään meidän idyllisessä okt- yhteisössä asuvien ns. hyvintoimeentulevien perheiden elämää. Harvalla on tähän varaa pääkaupunkiseudulla mutta sehän on vain hyvä! Luokkaerot on ihan hyvä asia!
Että tällainen ihan perussossudemari jolla ei suuria tuloja ole, saa mahdollisuuden asua omakotitalossa Helsingissä.
kaikki 5kpletta ja hakijoita 1500! Onnea!
Eikös esim. Hitas-järjestelmä ole vallan demareiden ja vihreiden ylläpitämä juttu? Luuletkos että kokoomuslaiset haluaisivat, että kellään muilla kuin heillä (=hyväosaiset, kauniit ja rikkaat) on varaa ostaa omistusasuntoja hyviltä paikoilta. Hitas-järjestelmän avulla monilla muillakin on. Sekös teitä oikeistolaisia sitten hiertää..?
moi, meidän perhe on etsinyt kuumeisesti tonttia, mutta hinnat on karannut käsistä, valitettavasti! Saako hitas-järjestelmän kautta tonttejakin?
Ainakin tuo 65 onnellista sossudemariperhettä tulee nurkillenne rakentamaan Älvsbytalojaan :-)
Sitä vain kelaan, että okei, kyllä mun mielestä olisi hyvä pitää asunnot järkevän hintaisina. Mutta en silti näe jotenkin järkevänä politiikkana sitä, että koko Suomi pakkautuu tänne eteläkärkeen. Aletaan mieluummin kehittää Turkua, Porvoota, Loviisaa, Kotkaa ja Kouvolaa!
onneksi kuitenkin ne 1435 häirikkö perhettä jää sinne jakomäkeen!
Ja kasvattaisin täällä neljä lastanikin.
mutta kuinka paljon helsingin pitää kasvaa? Kaavoitetaan kaivopuisto, lapinlahti, keskuspuisto, lauttasaaren ulkoilualueet...siitä saadaan tonttimaata, mutta onko tämä sitten enää se kaupunki, jossa haluaa asua???
jos työpaikka on Itä-Helsingissä, töihin ajaa ihan näppärästi jopa 30 minuutissa! Porvoo on kaunis merenläheinen kaupunki, jossa on jonkin verran edullisempaa asua kuin Helsingissä. Ja seutuna mielestäni monta kertaa viehättävämpää kuin vaikkapa Riihimäki, Tuusula, Nurmijärvi, Kerava jne.
Ja anteeksi jos pahoitan mieliä, tiedän, että jokaisesta em kunnasta löytyy myös kauniita paikkoja. Tämä on mielipideasia :)
Me asumme täällä porvaristoalueella ja häpeilemättä käydään Valintatalossa (kävisimme toki Elannossa, mutta kun sitä ei enää ole) ja hörpitään Saludoa. Samoja teitä tallaamme, rakas toveri. Ja tämä vain siksi, että nykyään tavallinen duunarikin voi rikastua. On se niin väärin.
sehän on hyvä ,että tavallinenkin " duunari" voi rikastua, mutta aika monelta toimihenkilöltä tai akateemisesti koulutetulta jää kyllä okt unelma toteutumatta pääkaupunkiseudulla.
Olemme perusdemari perhe ja asumme oikein hyvällä pientaloalueella Espoossa. Emme ole yksityisellä työssä, emmekä muussakaan uraputkessa, ihan tavallisia työmyyriä vaan. Ja silti olemme tänne luikahtaneet, emme liene ainoita.
Vain harvoilla ja valituilla mahdollisuus okt asumiseen. Pitää olla paljon perittyä rahaa tai fortumin optiomiljonäri! Tämä on niin väärin!
Amerikoissa perus tehdasduunari pystyy helposti ostamaan tontin ja rakentamaan talon perheelleen miljoona kaupungista. Suomessa ei keskiverto ylempitoimihenkilö tähän pysty.