onko muita kellä ns tubulaariset rinnat`?
Kommentit (14)
kyse on sairauden hoidosta, esim. rintasyövän takia poistetun rinnan tilalle asennettavasta proteesista. Ei muuten.
Tyhmää, tiedän. On irvokasta toivoa itselleen sairautta turhamaisuuden vuoksi.
antaa, mutta joskushan " kosmeettista" kirurgiaa korvataan. Esim. tiedän lapsen jolta korvattiin hörökorva leikkaus. Kannattaa käydä puhumassa psykologilla tmv. " ongelmasta" , ja kertoa miten se vaikuttaa henkiseen hyvin vointiisi ymv. Sinullahan on kuitenkin tavallaan " oikea ongelma" , ainakin enemmän kun jollain jota ns." raskausarpiset riipparit" häiritsevät. Kannattaa kysyä lääkäriltä, siihen en usko että koko summaa korvataan, mutta esim. puolet?
Niin, voihan osa olla harkinnanvaraisia korvauksiakin vaikka pääsääntöisesti tällaisia ei korvattaisikaan.
Tämä rinta-ongelma on ollut minulle iso henkinen ongelma, vaikka elämässäni on ollut paljon isompiakin, vakavampia juttuja.
Yhdellä englanninkielisellä sivustolla huomasin, kuvatekstin, että kuvan naisen rinnoilla (tubulaariset, hiukan pienemmät kuin minun) voi olla vaikeuksia maidontuotannon kanssa. Siksiköhän minullakaan ei maitoa tullut riittävästi...hmmm. Kaksi lasta olen imettänyt, koko 5 kk minkä onnituisn imettämään, meni tuttelin avustuksella.
3
Kyllähän ihmiset jäävät " henkisistä syistä" sairas-eläkkeillekkin ymv. Henkinen hyvin vointi on tärkeää meille jokaiselle:) Ja kuten sanoin jo aiemmin; lasken sinun ongelmasi kuitenkin eri kastiin kun esim. se että jollakin on omasta mielestään liian pienet rinnat tmv.
Onhan esim. ihmisiä joilla on iso nenä (omasta mielestään) ja niitä joilla todella on iso nenä. Eli joillakin ongelma on todellinen, ja joillakin kuvitelmaa. Uskoisin fiksun lääkärin/psykologin ymmärtävän näiden kahden asian välisen eron:)
Mutta sinun kannattaa myös miettiä, että olet saanut miehen ja lapsia, joten uskoisin elämäsi olevan kuitenkin ihan onnellista?:) Jos asia kuitenkin vaivaa sinua, niin käy lääkäriltä kysymässä asiasta...!:)
Ja kukaanhan meistä ei ole täydellinen...!!!
14
Vaikutat fiksulta ja kirjoitat selkeätä tekstiä, noinhan se juuri on. Minussakin on monta, monta epätäydellistä kohtaa, mutta ne eivät minua häiritse. En tavoittele täydellisyyttä. Aina, ihan aina minusta on tuntunut, että en ole kokonainen, en normaali.
Usein olen ajatellut, että voi, kmpa edes nuorena minulla olisi ollut kauniit rinnat, niin nyt kun on lapset ja mies, olisi ehkä helpompi hyväksyä oma epätäydellisyytensä. Mutta tunnen jääneeni jostain olennaisesta paitsi, kun en ole koskaan voinut tuntea itseäni normaaliksi naiseksi.
Kiitos myötäelävistä ja kannustavista sanoistasi. Jään pohtimaan, miten asian kanssa etenen, vai elänkö kummajaisena ainiaan.
3
Oletko sadisti? Haluatko tahallasi loukata muita? Tässä ei kysytty " onko sinulla pienet ja pyöreät rinnat?"
ärrin...purrin...grrr....prkl.
onko nyt niin että joku koki että minulla olisi kauniit rinnat? totuus on se, että minulla on pyöreät, mutta kooltaan NIIN pienet rinnat. ne ovat häirinneet minua joskus, mutta nykyisin olen niistä todella ylpeä. eipä ole monella muulla samanlaisia.
ja ihan samanlaista ilkeilyä olen saanut kuulla koulussa: " onneksi en ole syntynyt **:n lapseksi kun eihän se noilla ruisnoilla voi edes imettää!"
No anteeksi. Sen käsityksen vain sain, minulle " pienet ja pyöreät rinnat" kuulostavat täydellisiltä, siksi otin tuon loukkauksena.
Mutta sinun ja minun ero on siinä, että näistä rinnoista, mitä etumuksessani kannan, ei yksikään nainen voisi ikinä olla ylpeä.
Mikä sinusta on NIIIN pieni? Hassua, minä olen aina ajatellut, että voi, kumpa olisi pienet rinnat. Vaikka ihan lättärinta vaan, mieluummin kuin tällaiset (niinkuin minulle on muutkin sanoneet ).
3
ja sitäpaitsi: sinusta tuntuu siltä että sinun rintojasi ei kukaan haluaisi, mutta minusta taas tuntui joskus siltä että ottaisin mielihyvin mitkä rinnat tahansa, kunhan ei kuppikoko A :0/ niistä kun ei puseron alla tule edes push uppien kera isomman näköisiä..
en ole ikinä mennyt mammografiaan kun pelkään ettei tissini mene sinne laitteeseen mitenkään.
En tiennytkään, että niille on oma nimityskin?
voi saada kelalta hieman takaisin?
Itse luin aiheesta ja kiinnostuin sillä minulla on juuri sellaiset.
Kelalta korvauksia? Miksi?
Minulla ei ole koskaan ollut kauniita rintoja, sellaisia " normaaleja" ja pyöreitä. Jos leikkaukseen saisi kelakorvauksen, alkaisin säästää leikkausta varten HETI.
Kerro lisää :)
t.3
Tuossa ketjussa se viimeinen kirjoittaja sanoi, että TK:ssa oli tyrmätty julkisen puolen leikkaus KELA-korvauksin. Onkohan asiantila todella muuttunut niin?
Minä ajattelisin tämän olevan mielenterveyteen vaikuttavakin asia. Olen koko ikäni kärsinyt alemmuudentunnosta, koska en ikinä ole kokenut itseäni normaaliksi.
Teini-iässä tuntui aika huisalta, kun saunassa (koulun kanssa uimassa/kaveriporukalla mökkireissulla) hoksasi avautua, että " olisin vaikka mieluummin ilman rintoja kokonaan kuin ottaisin tuollaiset!" Juu-u.
3
3